Србија

Немци су на данашњи дан 1941. у Крагујевцу стрељали преко 7.000 Срба укључујући и школску децу

КРАГУЈЕВАЦ – У крагујевачким Шумарицама, крај споменика „Пето три” данас је одржана традиционална антиратна манифестација Велики школски час, у знак сећања на стрељање ђака, професора и грађана Крагујевца у Другом светском рату, коме је присуствовао председник Србије Томислав Николић.

„Колико год година да прође од стрељања, сваки пут када је Велики школски час као да се тог часа трагедија дешава”, рекао је Николић новинарима после музичко сценског приказа у Шумарицама.

Николић је истакао да му је драго што одавању помена страљанима присуствује велики број деце која су дошла да сазнају истину и нашу тешку прошлост.

Манифестацијом Велики школски час, Крагујевац и Србија ове године свету шаљу поруку да се никада и нигде не понови такав злочин из Другог светског рата, када су немачке окупационе снаге у том граду и његовој околини страљале хиљаде недужних мушкараца, жене и деце, међу којима су били и ђаци и професори Гимназије.

На Великом школском часу, београдски и крагујевачки глумци извели су музичко-сценски програм сачињен од делова из више од 30 поема и драма које су написали домаћи и страни аутори у знак сећања на стрељане у Крагујевцу у Другом светском рату.

Избор делова из поема и драма, изведених у протекле три деценије на Великом школском часу, приредио је крагујевачки књижевник Видосав Стевановић.

Великом школском часу присуствовали су и венце крај споменика „Пето три” положили поред председника Николића и представници Скупштине Србије, Владе Србије, амбасадори Немачке, Русије, Белорусије, Словачке и Палестине, представници Војске Србије, верских заједница, делегације 14 градова побратима Крагујевца, као и ученици и професори Прве крагујевачке гимназије.

Манифестацији су присуствовали бројни грађани, међу којима и потомци стрељаних.

Немачке окупационе снаге стрељале су 20. и 21. октобра 1941. године више хиљада цивила у знак одмазде и тај догађај се сматра једним од најтрагичнијих који се догодио на тлу Републике Србије у Другом светском рату.

На суђењу у Нирнбергу прихваћено је да је у Крагујевцу стрељано око 7.000 цивила, док савремена истраживања говоре да је стрељано 2.792 грађанина, зато што за толико особа располажу подацима – ко су, где су и када рођени, и чиме су се бавили. Међу стрељанима је било 270 деце, од којих је најмлађи имао 11 година.

Од 2011. године, 21. октобар је и државни празник, а за Крагујевац је и посебан датум који се обележава бројним манифестација током октобра.

Руски и немачки амбасадор заједно на „Великом школском часу”

Немачки амбасадор Хајнц Вилхелм изјавио је данас новинарима у Крагујевцу да је пука случајност што је стајао поред амбасадора Русије у Србији Александра Чепурина на манифестацији „Велики школски час”.

„Наравно ми смо у добрим односима, иако Немачка и Русија имају различиту позицију и мишљење по питању Украјине”, рекао је Вилхелм и додао да су совјетски војници ослободили Беогард и да је, како је рекао, „овде значајна њихова улога”.

Свакако, додао је амбасадор, да смо добри пријатељи и да одржавамо добре међуљудске односе.

На питање новинара како доживљава манифестацуију „Велики школски час”, Вилхелм је рекао да је за њега то моменат који га покреће и прилика да се подсети на трагедију коју су немачки војници починили над недужним цивилима пре 73 године када су усмртили више хиљада грађана.

„Ово је и прилика када ми постајемо пријатељи”, рекао је Вилхелм и подсетио да Немачка подржава Србију на њеном путу ка ЕУ.

Ово је моменат, додао је амбасадор, када настају блиска пријатељства и то је порука ове манифестације.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Вучицеви и од Николића пријатељи,и још много мрзитеља Срба.Немци се нису ништа променили набоње ,тиранин уврк тиранин ,ко штосу усташе.

  2. Pa zar njegov “politicki sin” Vucic nije samo pre neki dan izjavio ” znate…nemac je nemac”… kada je hteo da im se dodvori u vezi ” nemackih investicija “u Srbiji. Kratko Vamje pamcenje gospodo EX radikali, a jos kraca pamet !

  3. Zasto se ne kaze istina da su za streljanje u Kragujevcu krivi komunisti koji su napravili zasedu jednoj Nemackoj koloni kod sela Ljuljaka .I onda slavno pobegli.Nemci su precizno mnozili 100 Srba za ubijenog oficira 50 za vojnika.Slicno je bilo i u Kraljevu gde su partizani bacili bombe na vojnicku kasinu i za odmazdu streljano preko 2000 Kraljevcana.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!