Србија

Немци уз помоћ Хрвата противзаконито контролишу већину водећих медија у Србији

Скривени иза фантомских фирми са Кипра, Немци су успели да преузму контролу над две националне телевизије у Србији, што је супротно закону. Ево како. 

Штампани медији

Кренимо прво од штампаних издања. Једна од највећих издавачких кућа у Србији је Рингиер Аxел Спрингер. Та компанија је у власништу швајцарске компаније Рингиер (50%) и немачке компаније Аxел Спрингер (50%).

Швајцарско-немачки Рингиер Аxел Спрингер у Србији држави неколико најутицајнијих и најтиражнијих штампаних медија, између осталог, Блиц, Ало! и 24 сата. Не заборавимо и њихова електронска издања блиц.рс, зена.блиц.рс, спорт.блиц.рс, ало.рс и 24сата.рс. Ти сајтови се налазе на списку најпосећенијих сајтова у Србији.

Рингер Аxел Спрингер држи још неколико штампаних и електронских издања:

Магазини: Блиц жена, НИН, Пулс, Ауто Билд, Екстра кухиња, Кигаку
Дигитална издања: нонстопсхоп.рс, пулсонлине.рс, суперодмор.рс, некретнине.рс, мојауто.рс

Дакле, Немци, у партнерству са Швајцарцима, држе најутицајнији штампани медиј – Блиц и најпосећенији домаћи интернет сајт – блиц.рс (спорт.блиц.рс и зена.блиц.рс).

Телевизије

Званично, Немци не држе ниједну телевизију у Србији. Изузетак је само једна телевизија о којој ћемо писати у наставку текста. Имајући у виду то да су власничке структуре телевизија изузетно комплексне, тешко је понудити конкретне, црно на бело, доказе да Немци имају било какав удео у телевизијском тржишту Србије.

Међутим, не морамо се водити званичним документима како бисмо доказали да Немци држе две најгледаније телевизије у Србији, потребно је само да посматрамо и повезујемо детаље.

Немци у Србији, индиректно, држе ТВ Прва и ТВ Б92. Како када знамо да су званични власници тих телевизија фирме из Грчке и Кипра? Ево како.

Случај ТВ Прва – Немци прерушени у Грке

Вратимо се у 2006. годину када је Републичка радиодифузна агенција расписала конкурс за доделу националних фреквенција. Фреквенције су добили ТВ Пинк, ТВ Кошава, ТВ Авала, ТВ Б92 и ТВ Фоx.

Подразумевало се да ће Пинк, Кошава, Авала и Б92 добити дозволе за националне фреквенције, али је пета фреквенција била посебно интересантна јер су се за њу бортиле две најјаче светске медијске компаније, НеwсЦорп из САД и РТЛ из Немачке.

РТЛ је 2006. године изгубио битку када је Србија по први пут добила америчку националну телевизију на домаћи начин (Фоx ТВ), уместо немачку (РТЛ).

Иако би немачка РТЛ телевизија у Србији била много гледанија од америчке Фоx телевизије, што је и доказано неколико година касније када се НеwсЦорп (власник Фоx телевизије у САД) повукао из Србије након година лошег рејтинга и финансијских проблема, РРА је ипак, из неког разлога, одлучила да на конкурсу одбије РТЛ.

Од тог тренутка почиње опсесија Немаца са српским медијским тржиштем.

Након што је РТЛ изгубио на конкурсу 2006. године, само две године касније, октобра месеца 2008. године, у медијима почиње да се спекулише да је немачки РТЛ потенцијални купац посрнуле ТВ Авала, која је у међувремену угашена.

После неког времена, саопштено је да РТЛ ипак неће улазити у куповину ТВ Авала јер планирају да предузму “друге кораке како би ушли на српско телевизијско тржишта”.

Годину дана касније, 2009. године, најављено је да се НеwсЦорп званично повлачи из Србије и да планира да националну Фоx телевизију стави на продају.

Тадашњи директор Фоx телевизије, Ден Бејтс, препустио је управљање телевизијом Дејану Јоцићу након што је грчка медијска кућа, Антенна Гроуп, купила Фоx телевизију за један долар. Новим власницима је остављен и минус на рачуну од неколико десетина милиона евра.

Септембра 2010. године, Фоx телевизија мења име у Прва српска телевизија и почиње са емитовањем редизајнираног програма који су употпуниле нове емисије, серије и филмови.

Након почетка емитовања новог програма те 2010. године, већ се могло уочити да Грци немају никакве везе са том телевизијом.

Ево и зашто.

Прво, за директора ТВ Прва тада је био постављен Дејан Јоцић, Србин из Немачке. Јоцић је пре доласка у Србију радио као директор немачке телевизије Про Сиебен.

Друго, готово све нове емисије Прве српске телевизије биле су директно преузете са најгледанијих немачких телевизија, РТЛ, Про Сиебен, Дас Ерсте, ЗДФ… Практично, ТВ Прва представља компилацију свих немачких телевизија.

Сам назив, “Прва”, преузет је са немачке телевизије Дас Ерсте (енг. Тхе Фирст), што у преводу на српски значи Прва.

Комплетан визуелни идентитет преузет је са немачке телевизије Про Сиебен, чији је Дејан Јоцић био директор. Чак се нису ни потрудили да промене музику која се користи на рекламној шпици.

Такође, Про Сиебен је једина немачка телевизија која је позната по спуштајућем логотипу са десне стране пре маркетиншке сече програма. Обратите пажњу следећи пут када будете гледали програм ТВ Прва. Да ли вам спуштајући логотип са десне стране сигнализира да ће за који секунд бити пуштене рекламе? То је карактеристика телевизије Про Сиебен.

Даље, када упоредимо уводне шпице за вести свих домаћих телевизија са шпицом за вести ТВ Прва, приметићете да њихова шпица за вести није прављена у Србији. Један радник те телевизије потврдио нам је да су све шпице прављене у Немачкој.

Како бисмо илустровали наше тврдње, погледајте снимак који упоредно приказује емисије ТВ Прва и емисије немачких телевизија.

 

Приметићете још да ТВ Прва директно сарађује са РТЛ телевизијом из Хрватске у погледу размене прилога који се односе на вести из Србије и Хрватске.

На основу представљених чињеница, јасно је да ТВ Прва не управљају Грци, већ Немци и то не крију, осим у званичним документима.

Ко су “званични” власници ТВ Прва?

Доласком нових власника, фирма Фоx телевизија д.о.о преименована је у Прва телевизија д.о.о чији је директор Петер Смитх из Велике Британије. Власници те фирме су Нова Броадцастинг д.о.о из Београда (51%) и Wарранер Лимитед са Кипра (49%). Стопостотни власник фирме Нова Броадцастинг из Београда, на чијем челу седи извесни Николаос Ангелопоулос, држављанин Кипра, је Антенна Стреам Т.В. Лимитед са седиштем на Кипру

Чему толика мука да се преко папира сакрије чињеница да су прави власници Немци? Ко има проблем са Немцима као власницима телевизија у Србији?

Када је Дејан Јоцић напустио функцију директора ТВ Прва, он се бацио на отварање нове телевизије чији би власници били директно Немци.

Основао је фирму Нова.рс која је, након добијања дозволе да емитује програм преко кабловског система, у децембру 2013. године почела са емитовањем програма.

На коктелу, поводом почетка рада телевизије, био је тадашњи премијер Србије Ивица Дачић.

Јоцић је покренуо нову телевизију јер је у најави био конкурс за доделу националне фреквенције која је одузета ТВ Авала. На конкурс су се пријавили телевизија Коперникус и Јоцићева Нова.рс.

Међутим, након бројних одлагања и два неуспешна гласања, Савет РРА је са четири гласа за, четири гласа против и један уздржан, одбио да додели Нова.рс националну фреквенцију.

Према писању медија, најтиражнији немачки штампани медији окарактерисали су одлуку РРА као саботажу.

Јоцић се у међувремену повукао са руководећег места у фирми Нова.рс и телевизија је тренутно у стању пропадања, иако поседује све дозволе за емитовање програма путем кабловске.

Ово је други пут да Немаци губе битку за националном фреквенцијом у Србији.

Случај Б92

Одмах након што су Немци прерушени у Грке купили ТВ Прва, телевизију Б92 такође купују некакви “Грци” скривени иза кипарских фирми.

Садашњи већински власник Б92 је фирма Астонко д.о.о из Београда која је у власништу истоимене фирме са Кипра. Телевизија Б92 је својевремено била 21,44% у власништу фирме Салинк Лимитед са Кипра. Следећа докапитализација Б92 омогућила је фирми Салинк Лимитед да преузме власништо над ТВ Б92 у износу од 23,36%.

Највећа докапитализација Б92 догодила се у октобру 2010. године када је фирма Астонко д.о.о из Београда преузела акције фирме Салинк Лимитед.

Према јединственој евиденцији акционара код Централног регистра депоа и клиринга хартија од вредности, на дан 5. августа 2014. године, Б92 има укупно 44 акционара и то: Астонко са 84,99%, Б92 Труст са 11,35%, Фоx телевизија са 1,31%, док су остали акционари физичка лица, пише у извештају Комисије за заштиту конкуренције.

Није јасно како је Фоx телевизија д.о.о. власник 1,31% када је та фирма преименована у Прва телевизија д.о.о. Међутим, док су Американци били власници Фоx телевизије, тадашњи директор, Ден Бејтс, отворио је фирму Фоx телевизија плус д.о.о, у покушају да пребаци фреквенцију на ту фирму, што је противно закону, па је одустао (незванично сазнајемо од једног радника те телевизије). Међутим, ту фирму, која је била у власништу истих кипарских фирми које држе ТВ Прва, је немогуће пронаћи на АПР-у.

Исти власници ТВ Прва и ТВ Б92

У извештају Комисије за заштитиу конкуренције пише:

Наиме, у новембру 2010. године, продата је ТВ Б92. Највећи акционар РТВ Б92 постало је домаће предузеће Астонко, чији је власник истоимено предузеће са Кипра, али је њен власник непознат. Међутим, из самог медија су стигле информације да је извесни Стефанос Пападопоулос прави власник те кипарске фирме, заједно са још неким лицима. Пападопоулос је, такође, власник ТВ Македонија из Солуна у Грчкој, за коју у тој земљи постоји уверење да је чланица грчке медијске групације “Антена” Миноса Киријакуа, која у Србији већ има ТВ Прву, наводи се у извештају Комисије.

Дакле, ако знамо да је грчка Антена, у сарадњи са Немцима, само формални власник ТВ Прва, а знамо још да постоји повезаност између власника ТВ Б92 и власника грчке Антене која је у Србији само формално власник ТВ Прва, намеће се закључак да су ТВ Б92 и ТВ Прва у власништу истих Грка који служе као параван за праве власнике који долазе из Немачке.

Повезаност ТВ Б92 и ТВ Прва

На папирима може да пише да су власници ТВ Б92 и ТВ Прва и са Марса, али сам програм открива праве власнике.

На пример, немачку емисију Галилео до недавно је емитовала ТВ Прва. Међутим, та емисија, са све водитељом, мистериозно прелази са ТВ Прва на ТВ Б92.

Такође, програм Б92 открива да та телевизија сарађује са ТВ Прва из Црне Горе, телевизија која има исте власнике као и ТВ Прва у Србији.

Као што ТВ Прва сарађује са РТЛ телевизијом из Хрватске, тако и ТВ Б92 сарађује са ТВ Прва из Црне Горе у погледу размене информативних прилога.

То је било очигледно када је ТВ Б92 преузела извештај ТВ Прва из Црне Горе који се односи на недавну акцију спасавања српских туриста из кањона у Црној Гори.

ЗАКЉУЧАК

Дакле, Немци (у партнерству са Швајцарцима) у Србији држе најтиражније новине (Блиц, Ало!, 24сата), националне телевизије Прва и Б92 (укључујући и б92.нет), кабловски канал Прва Плус, као и дозволе за емитовање програма преко кабловског система које су додељене немачким власницима Нова.рс.

Доста вам је!

Тврдње да су Грци власници свих тих телевизија падају у воду јер је опште познато да Грци никада нису били посебно заинтересовани за српско телевизијско тржиште. Међутим, са Немцима је у потпуности супротна ситуација. Подсетимо још да је немачка фирма Вац до 2010. године била власник неколико штампаних медија у Србији, између осталог, и Вечерњих новости.

Одакле толика опсесија Немаца да завладају српским медијским тржиштем?

АУТОР: Данило Реџеповић

Телепромптер.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!