Србија

Немци уз помоћ Вучића и посланика Мађара из Устава избацују Косово и Метохију!

Петер Бејер, посланик Хришћанско демократске уније (ЦДУ), владајуће партије немачке канцеларке Ангеле Меркел, поново је актуелизовао промену Устава Србије која подразумева измену преамбуле о Косову.

– Мислим да би то олакшало процес приступања државе ЕУ – рекао је Бајер за лист “Данас”.
Када се тек нагађало да ли ће лидер Српске напредне странке (СНС) Александар Вучић расписати ванредне изборе, они који су сматрали да ће до избора свакако доћи наводили су као један од кључних разлога очекивања ЕУ да Србија приступи измени свог највишег правног акта и Косово и Метохију избаци из Устава.

За тај посао неопходна је двотрећинска сагласност посланика у парламенту и зато је било важно да се огромна популарност СНС-а капитализује у неопходан број посланичких мандата. Тако би, уз више него кооперативну власт у Београду била уклоњена и последња – уставна брана за признање независности отцепљене јужне покрајине, услова који ће на крају европског пута бити испостављен Србији.

Пре неколико дана, када је за “Вести” коментарисао најаву нове Резолуције о КиМ, председник скупштинског Одбора за Косово Милован Дрецун категорично је одбацио могућност да би напредњаци могли да пристану на такав захтев Брисела.

– У том смислу уставних промена неће бити док је СНС на власти и сигуран сам док је председник Николић на тој функцији. Нико не размишља да КиМ избаци из преамбуле Устава из било ког дела – рекао је Дрецун.

У ДСС-у, странци која је главни “кривац” што важећи Устав има овакву преамбулу верују да се иза, још увек спорадичних, најава уставних промена крије управо намера брисања Косова из преамбуле. Вучић је пре неколико месеци поручивао да “не бежи од промене Устава”. Он се, међутим, није одређивао према помињању Косова у највишем акту, већ је подсетио да је својевремено захтев СНС-а за уставним променама био инициран са циљем да се смањи број посланика са 250 на 150.

Пресудни гласови Мађара

Осим двотрећинске већине у парламенту, за измену Устава неопходан је и референдум на којем за промену мора да гласа већина од изашлих бирача. СНС ће са својим мањим коалиционим партнерима у будућој Скупштини имати 158 мандата, па су им за двотрећинско гласање неопходни гласови још девет посланика, које лако могу пронаћи међу посланицима мађарске и других мањина.

Смета им преамбула

У уводном делу Устава Србије у првој реченици се каже да је Покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије, да има положај суштинске аутономије у оквиру Србије и да из таквог положаја следе уставне обавезе свих државних органа да заступају и штите државне интересе Србије на КиМ.

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. У истој преамбули стоји и позиција Војводине. Није ли случајно кочоперење војвођанских мађара за улазак у вучићеву власт. Што не би? Ако се изгласа брисање Косова из Устава логично слиједи и за Војводину.

  2. Ako je ovo tacno , treba da se obavesti narod i da se kompletna vlada smeni da se izadje ako treba na ulice kao u vreme Slobodana, Ovo je izdaja Srbije.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!