Посланик СПД-а у немачком Бундестагу и председник Одбора за Западни Балкан Јосип Јуратовић навео је у емисији Н1 Студио Ливе да Србија треба да одлучи да ли ће се прикључити земљама Европске уније у увођењу санкција Русији. “Термина нема. 1. децембра треба да ступи на снагу трећи пакет санкција, и до тог датума Србија треба да нађе решење како ће спровести те санкције, и на који начин. Србији се мора помоћи на том путу, али Србија мора јасно рећи да ли жели да се придружи санкцијама или не”, истакао је Јуратовић.
Подсетимо, немачки канцелар Олаф Шолц позвао је на проширење Европске уније оценивши са да ц́е тада Европа бити снажнија. Ста значи ова порука за Западни Балкан, за Србији која није увела санкције Русији?
„Шолц испуњава обећање које је дато новој коалицији, а то је да ћемо се интензивније потрудити да се обећана перспектива Западног Балкана коначно стави на сто и пређе се на дела. Пре свега, треба даље кренути са Србијом, срећни смо што је са Северном Македонијом и Албанијом поступак кренуо, и следећа је Босна и Херцеговина“, каже Јуратовић.
Поздравља одлуку Србије да осуди агресију Русије на Украјину, али напомиње да то није довољно.
„Све демократске земље су се солидаризовале са Украјином на тај начин да се настоји заустављање рата, и да се врати суверенитет Украјини. Ту су одређени пакети санкција и то се очекује и од Србије, да се солидаризује са Европском унијом. Било би нам драго када би се пакету санкција који је наговештен од 1. децембра и Србија прикључила“, наводи Јуратовић.
У случају да Србија то не уради, Јуратовић каже да ће онда то бити „релативно проблематично“, и „пут у ЕУ ће бити отежан“.
„Ту онда недостаје поверење. Не можемо се солидаризовати око успостављања одбране демократског света. А Србија, која је на демократском путу, се судржава“, додаје посланик у Бундестагу.
Оцењује да Србија на путу ка прикључењу Европске уније стагнира у сфери слободе медија.
„Нас иритира то што председник Србије говори да је Србија на путу ЕУ, а на другој страни имате министре који говоре супротно. Битно је да Србија каже једногласно шта жели. Ми настојимо да помогнемо свим средствима пут Србије у Европску унију, али морате знати да има и другачијих мишљења. Таква иритација наводи воду на млин онима који су против уласка Србије у ЕУ“, подвлачи Јуратовић.