Неко од високих званичника Министарства спољних послова Немачке, нови шеф дипломатије Хајко Мас или државни секретар, требало би да ове седмице, вероватно у четвртак, 22. марта, посети Србију и представи став Берлина о решавању косовског питања, тврде за Данас незванично представници дипломатских кругова.
„Немачки став о Косову у суштини не представља никакву новост – Берлин и даље инсистира на правно обавезујућем споразуму Београда и Приштине, како би две стране сарађивале, уместо да ратују. У том контексту, залаже се за чланство Косова у међународним организацијама, укључујући УН, где би Косово најпре добило чланство посматрача, по угледу на Палестину. Немцима је, такође, стало до унапређења положаја Срба на Косову, дакле до формирања заједнице српских општина и имају далеко веће поверење у председника Србије Александра Вучића него у косовског председника Хашима Тачија. Дакле, Берлин не сматра да Србија треба да и формално призна независност Косова и оно што се предлаже у Берлину и шире на Западу заправо би представљало фактичко, али не и формално признање. Све то недавно је у Берлину преточено и самом Вучићу“, истичу наши саговорници.
С друге стране, у Влади и Председништву Србије нису желели да за наш лист ни потврде ни демантују наведену информацију.
На питање да ли је тачно да ће ове недеље бити представљен план за Косово, шта би он могао да садржи и да ли је представљање тог плана у директној вези са доласком представника немачког МИП-а, у кабинету премијерке Србије Ане Брнабић нисмо успели да добијемо било какав одговор. „Нисмо ми адреса“, речено нам је кратко у кабинету председнице Владе Србије.
Извори Данаса из дипломатских кругова кажу да званични Берлин жели да правно обавезујући споразум Београда и Приштине буде „ако је икако могуће“ потписан до краја ове године. Таква тврдња у складу је са ранијим сазнањима нашег листа да је током прошлонедељне посете помоћник државног секретара САД за Европу и Евроазију Вес Мичел пренео саговорницима у Београду да Вашингтон и Берлин инсистирају да се косовско питање реши до 2019. Како сазнајемо, иако имају усаглашен став о пожељном тајмингу за постизање споразума, САД и Немачка нису „на истој таласној дужини“ што се тиче наредне фазе бриселских споразума – док Берлин жели да у разговорима учествује и немачки изасланик, Вашингтон сматра да то није потребно.
Извори Данаса указују да модел по којем би Косово најпре било посматрач у УН „одговара и државама попут САД“. Палестинска Управа је, подсетимо, статус посматрача у УН добила 2012. године, када је председник Генералне скупштине УН био Вук Јеремић. Таква одлука донета је двотрећинском већином, уз противљење појединих земаља, укључујући Израел, Америку, Канаду, Чешку… Према правилима УН, поред око 200 држава чланица, одређеном броју међународних агенција, ентитета и земаља које нису чланице омогућено је да имају статус посматрача. Посматрачи имају право да одрже говор на заседањима, али не и да гласају о резолуцијама.
Пише: Марија Стојановић – Мирјана Р. Миленковић
Данас.рс
Neka im daju Bavarsku, prihvatiće oni rado. Onda im dajte ne stolicu već fotelju u UN.