Србија

Немилице арче народне паре

Влада Србије, народски речено, делила је „шаком и капом“ новац из буџетских резерви и у земљи и ван ње. Од резерви које су око 16,5 милиона евра, скоро 10 милиона је отпочетка године отишло у БиХ и Црну Гору, а на рачун грађана Србије се овајдио чак и британски глумац Рејф Фајнс који је добио нешто више од 60 милиона динара за филм који снима у Србији.

Запушаване су рупе у општинама где су напредњаци на власти, па је и Београду у два наврата додељено укупно скоро милион евра, иако је градоначелник Синиша Мали тврдио да је престоница у суфициту.

Рекордер је, ипак, Зајечар на чији је рачун, после прелета градоначелника Бошка Ничића у СНС, пребачено чак 3,2 милиона евра.

Све те уплате су далеко од онога што је права намена тих резерви, јер како указује економиста Милан Ковачевић, то су паре које иду из новчаника свих грађана Србије, а намењене су ванредним ситуацијама у земљи.

– Превише смо ми новца дали властима, а без утврђивања критеријума за његово коришћење. Онда они како знају и умеју, а углавном нерационално располажу нашим парама – оценио је Ковачевић за „Вести“.

Буџет, према његовим речима, не може расти више од бруто друштвеног производа, односно у износима већим него што је привредни раст.

Општински розе ајфон

Буџетска резерва општине Жабаљ отишла је, између осталог, на телефон ајфон, розе боје, плаћен око 800 евра, због чега су мештани председника општине Чедомира Божића назвали Чеда ајфон. Плата челника општине је била 250 евра већа од дозвољене, а колико се немилице трошкарило види се и из прескупог одласка у Верону. То је само део од 1,3 милиона евра, непрописно потрошених пара грађана ове општине.

Међутим, каже овај економски стручњак, држава две године заредом повећава порезе пунећи тако државну касу, што опет иде на рачун грађана Србије.

Из резерви је 320.000 евра отишло и на тек основану Канцеларију за сарадњу са Русијом и Кином (а укупно кошта милион евра), коју је као политичку утешну награду добио на руковођење бивши председник Србије Томислав Николић, док је рускосрпска продукција добила скоро четврт милиона евра за филм о руском заузимању аеродрома у Приштини.

Милионче, по милионче у европској валути, али Ранку Савић, председницу Асоцијације слободних и независних синдиката, како каже у том „расипању“ народних пара највише иритира што је одлука о додели новца искључиво у рукама једног човека, шефа државе Александра Вучића.

– Поразно је што у том давању нема утврђеног система и буџетске пројекције, већ је то председникова тренутна инспирација на конференцији за новинаре кад се у причи расплине па изобећава паре. Али тако нам и треба кад смо пасивни и не узимамо у руке своју судбину, а ни паре које су наше, а не Вучићеве и владине – каже Савић за наш лист.

А шта смо све могли

– Обнова 77 народних кухиња у Србији
– Изградња 20 дечјих вртића.
– Изградња 10 школа.
– 100 зиданих кућа од по 150 квадратних метара.

У осврту на најављену „повишицу плата“ која је у ствари враћање одузетог 2014. године, челница АСНС истиче да ће важити само за запослене у државним предузећима и службама. Не и за раднике у јавним комуналним предузећима, иако та предузећа и сама зарађују.

Радници у тим фирмама, према речима наше саговорнице, „погину“ за 200 евра.

Некима се додаје, а некима попут комуналаца одузима, а наша саговорница подсећа и да је током три године од пензионера узето 680 милиона евра. „Српска кућа“, замишљена као седиште културних и друштвених дешавања у Подгорици, финансирана је са три и по милиона евра, мада још увек није примила прве посетиоце иако је то било најављено у септембру.

Једнократну помоћ Републици Српској од пет и по милиона евра, која је како је нагласио председник Србије донета на његову иницијативу.

Међутим, Вучићеву изјаву да је дао за институције РС и четири општине у БиХ где живе Срби, медији су тумачили као подршку лично председнику РС Милораду Додику.

Плаћамо и богослужења

У Влади предњаче дотације за министарства спорта и одбране којима је почетком лета дато скоро 7,2 милиона евра за заводе у Батајници и Чачку. Медији су извукли и „сумњив уговор“ о богослужењу у касарнама, где се као једини понуђач артикала за богослужење појавила на тендеру Епархија жичка која ће за пола милиона динара снабдевати Војну пошту у Краљеву. СПЦ је добио око милион евра за изградњу Храма Свете тројице у Мостару, уништеног у рату 1992. и Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама.

Д. Декић – Вести

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Vazno je da samo za vracanje zaradjenih penzija nema para, a ima i za kurtu i za murtu! Jos nas visocanstvo nazva zlikovcima, jer trazimo svoje i rece da mi hocemo vecini penzionera da smanjimo penzije!!! On nas opljacka i podeli lovu sa vecinom penzionera i nas pljunu kao da smo zlikovci, hvala mu na tome. Bog ce mu suditi, ako narod ne bude hteo, zelim mu svako zlo!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!