Производни радници у компанији Фијат Крајслер аутомобили Србија настављају данас, петнаести дан заредом, тоталну обуставу рада.
Они захтевају повећање бруто зарада са 38.000 на 50.000 динара, исплату договорених бонуса за ефикасност и надокнада за превоз у нестандардно радно време, те нову организацију производње како би се избегла учестала пракса да један радник, због дужег одсуства колеге, поред својих, истовремено завршава и туђе производне операције.
Штрајк у крагујевачкој фабрици наставља се зато што, упркос информацијама из Владе да постоје стални контакти са штрајкачима, већ неколико дана нема никаквих разговора између представника побуњених радника са надлежним министрима и менаџментом Фијата. Министарство привреде је, додуше, у петак понудило Штрајкачком одбору да потпише протокол који би “омогућио отпочињање преговора са менаџментом Фијата”. У Штрајкачком одбору су, међутим, истог дана оценили да им се тим протоколом не нуди ништа конкретно, односно да се од тог одбора тражи да донесе одлуку о прекиду штрајка, без икаквих гаранција да ће преговори са Фијатом заиста да почну, те да ће било који од захтева штрајкача да буде испуњен.
Штрајкачки одбор је, верујући премијерки Ани Брнабић и министру привреде Горану Кнежевићу, прошлог четвртка већ био донео одлуку о привременом прекиду штрајка (на рок од 24 сата), како би би се обезбедило да преговори са Фијатом почну сутрадан. Услов је, међутим, био да Влада штрајкачима гарантује да, уколико буду незадовољни исходом тих преговора, обуставу рада могу да наставе данас, а не крајем ове недеље. Влада, као што је општепознато то није учинила тако да су штрајкачке вође у петак увече Министарству привреде одговорили да се они “не саплићу два пута о исти камен”.
Влада је, у међувремену, посредством њој блиских медија поручила да ће штрајкачима у Крагујевцу бити испуњени сви услови, осим оног најважнијег због којег, у ствари, и штрајкују – повећање зарада. Понегде је могло да се чује и види да ће Фијат, наводно, да пристане на повећање бруто зарада са 38.000 на 41.000 динара, али су и то апсолутно непроверене информације, пошто се ни менаџмент Групације Фијат Крајслер аутомобили, ни пословодство ФЦА Србија, не оглашавају, барем не званично, још од почетка протеста крагујевачких радника.
Уместо њих јуче се поново огласио министар привреде Горан Кнежевић који каже да су представници Штрајкачког одбора крагујевачког Фијата вратили све што им је “стављено на сто” као опција, и изразио бојазан да би компанија Фијат Крајслер аутомобили Србија могао да измести машине у неку другу државу.
– Непрестано трају разговори са штрајкачким одбором, руководством Фијата, често и у ситне сате како бисмо спречили да настала штета буде још већа – написао је министар Кнежевић у ауторском тексту у једном домаћем дневном листу. Стање је, како је написао, озбиљно, јер сваки дан штрајка штету увећава и шаље “погрешну поруку” пословодству “Фијата”, које чека позив из Србије да дође и да започну преговори. “Ово већ све предуго траје, па се бојим да ризикујемо одлуку компаније ФКА да своје машине пресели у неку другу земљу. Једном када инвеститор донесе такву одлуку, тешко се враћа за сто”, оценио је Кнежевић, позивајући раднике да прекину штрајк и да, уз посредовање Владе, започну разговоре са пословодством “Фијата”. “Разговор је у интересу радника, Крагујевца, Србије и свих нас”, закључио је Кнежевић у ауторском тексту.
Министар Кнежевић и у цитираном ауторском тексту не наводи шта то менаџмент Фијата и Влада, односно држава Србија, као сувласник крагујевачке фабрике, нуде штрајкачима у ФЦА Србија да би они прекинули штрајк. Кнежевић, притом, демонстрира и добрано непознавање техничко-технолошког процеса производње аутомобила. Да би Фијат изместио машине из Србије, како он то каже, у неку другу државу, онда би, морао и буквално да руши најскупље погоне крагујевачке фабрике, какви су Пресерај и Лакирница, на пример.
Овај други је узидан у фабрику, док су скупоцене јапанске пресе, марке Комацу укопане по неколико десетина метара у земљу (и заливене) бетоном. Фабрика аутомобила у Крагујевцу, за разлику од оне некадашње Заставине, нема Механичку обраду, која је имала више од 1.000 машина (за производњу мењача и других склопова), нема, колико је познато, ни сопствену алатницу, пошто алате за Пресерај и Каросерију добија од кооперанстких фирми, па нема ни машина. Барем не у броју, да би њиховим евентуалним измештањем озбиљније угрозила производњу у Крагујевцу. Фијат може да оде из Крагујевца, уколико претходно некоме прода овдашњу фабрику аутомбила.
Фијату овде иде одлично
Поједини аналитичари тврде да Фијату “овде нешто баш и не иде најбоље, пошто стално смањује производњу”. Фијату, у стварности, у Србији иде одлично: у Крагујевцу и даље има најсавременију фабрику аутомобила на свету и у њој најјефтинију радну снагу у оквиру Фијат Крајслер групације овде је ослобођен од готово свих пореских обавеза, тако да не може боље да му буде.
Фијату, међутим, не иде у Америци, пошто је на том тржишту пласман крагујевачког модела “Фијат 500Л” знатно слабији од очекиваног, а што није могао да промени чак ни папа Фрања оном чувеном вожњом шумадијског “великог фиће” по вашингтонском аеродрому, приликом последње његове посете САД-у.
Марковић: Препуцавање преко медија
Председник Штрајкачког одбора у компанији Фијат Крајслер аутомобили Србија Зоран Марковић рекао је јуче да се надлежни у држави са Штрајкачким одбором побуњених радника препуцавају преко медија, уместо да решавају проблеме. “Представници Министарства привреде нас позивају да наставимо преговоре са послодавцем, а да ти преговори нису ни почели. Можда држава преговара са Фијатом, а ми не знамо”, рекао је Марковић.
Он је истакао да из Владе није стигао званичан одговор на верзију Протокола за преговоре са послодавцем коју је Штрајкачки одбор у петак увече послао Министарству привреде.
Пише: З. Радовановић, Данас.рс