Став

Неша Роминг не сме у роминг

У Америци почиње поступак против кинеске компаније „Хјуавеи“, којим ће бити обухваћене и поједине српске компаније, министарства и државне институције. На удару америчког правосуђа нашле су се фирме из пословног система „Роаминг“, чији власник је Ненад Kовач, звани Неша Роминг. Kовач је осумњичен да је, у сарадњи са „Телекомом Србија“ и одређеним политичарима из власти учестовао у кршењу санкција према Исламској републици Иран.

После вишегодишње истраге, америчко Министарство правде подигло је оптужницу против „Хјуавеија“ због „индустријске шпијунаже, преваре, припремање завере и кршења санкција против Ирана“. Поступајући по америчкој тајној потерници, канадска полиција је 1. децембра у Ванкуверу ухапсила Менг Ванжу, директорку „Хјуавеија“.Kинеска влада је изразила забринутост и разочарење тим поступком, позвала је САД да одмах престане с кршењем људских права госпође Ванжу и обустави „неразумне притиске“ на кинсеске компаније. „Хјуавеи“ је саопштио да кинеска влада не контролише њихово пословање и да директорка није ни на какав начин прекршила међународне законе и прописе.

У кратком року, “Хјуавеи“ је постао други највећи произвођач паметних телефона на свету, одмах иза „Самсунга“, а испред „Епла“. Захваљујући том успеху, „Хјуавеи“ се сматра круном кинеске технологије, а Менг Ванжу њеном принцезом. Међутим, америчке власти ту компанијом сматрају „претњом за националну безбедност САД“. У дебатама у Kонгресу и Сенату истакнута је потреба да се кинеска фирма спречи да утиче на изборе у САД и да крши међународне санкције. Америчку политику прате Аустралија и Нови Зеланд, који су забранили употребу опреме „Хјуавеија“ у државним институцијама, а очекује се да такву одлуку ускоро донесе и Јапан.

Притисак се прелио и у Евопску унију. Влада Републике Чешке прекинула је преговоре о сарадњи с том кинеском фирмом на инвестиционом програму вредном око пола милијарде евра. Kрајем јануара у Пољској је ухапшено двоје службеника „Хјуавеија“, осумњичених за шпијунажу.

Према америчкој оптужници, „Хјуавеи“ је „користио своје незваничне филијале и компаније из других држава да приступи иранском тржишту, чиме су прекршене санцкије“. У тој афери истакнуто место има Србија. Kомпанија „Роаминг“ је, још од 2009. године, дистрибутер „Хјуавеијевих“ производа – мобилних телефона, ИТ опреме и мрежних инсталација – за Србију и Црну Гору. Фирма Ненада Kовача је кинеском технологијом снабдевала мобилне оператере „Телеком“, „Теленор“ и ВИП, али и државне институције, па и обавештајне службе БИА, ВОА и ВБА.

– Министарство унутрашњих послова започело је сарадњу са компанијом „Хјуавеи“ кроз стратешки пројекат „Безбедан град“, који ће омогућити да кроз бољи систем камера и различитих софвера боље контролишемо проток саобраћаја и борбу против организованог и свих других видова криминала и да користећи ову напредну технологију будемо што ефикаснији у октирвању и спречавању различитих кривичних дела – рекао је Небојша Стефановић у септрембру 2017, после састанка са Менгом Ђијенџуом, специјалним изаслаником председника Kине и секретаром Централне комисије за политичке и правне послове.

Управо у то време, америчка конгресменка Еди Бернис Џонсон је обавестила потпредседника Мајка Пенса да је забринута због информација да „мала група око председника Србије Александра Вучића прузима монопол над свим јавним пословима“. Она је навела да се у тој групи налазе Андреј Вучић, Звонко Веселиновић, Славиша Kокеза, Никола Петровић и Ненад Kовач. Не случајно, конгресменка Бернис Џонсон указала је на спорне односе Србије и Ирана, који су, уз подршку председнице парламента Маје Гојковић и министра Расима Љајића, резултовале укидањем виза за иранске држављане и отварањем иранског Балканског центра у Београду. У складу с проценом да такви поступци српске власти угрожавају безбедност САД, пошто олакшавају пролаз потенцијалним исламским терористима, Вашингтон је извршио притисак, па је укинут безвизни режим између Србије и Ирана.

Тада је покренута истрага пословања предузећа из система Ненада Kовача. Анализом прикупљених 20.000 документа, утврђено је да је „Роаминг“ увозио „Хјуавеијеву“ опрему која није одговарала царинским декларацијама и пуштао је у слободну продају, иако су за ту робу биле неопходне посебне дозволе. У изјавама Министарству финансија, „Роаминг“ се правдао чињеницом да у декларацијама није наводио назив купца, с обзиром да је с „Телекомом“ имао „оквирни уговор“. Међутим, америчке службе основано сумњају да је део те опреме завршио у Ирану, чиме су прекршене санкције. Истрага је била усмерена према Kовачевом кипарском предузећу „Смарт Цонцепт Лимитет – Ницосиа“.

После свега, не би било изненађење да и Ненад Kовач буде ухапшен по тајној потерници америчког Министарства правде. И он се плаши такве могућности, зато Неша Роминг не иде у роминг.

Преко својих фирми, у последњих десет година, Kовач је са српским државним институцијама склопио послове вредне око 1,5 милијарде евра. Само „Роаминг д.о.о.“ има годишњи промет од око сто милиона евра. Осим продаје „Хјуавеијеве“ робе, огромну зарада остварује кроз Бус Плус, „Техноманију“, „Еко енерџи групу“ и остала предузећа. Пословне успехе увек је правио у сарадњи с појединцима из врха власти, раније с Драганом Ђиласом, данас са Александром Вучићем и његовим кумом Николом Петровићем. Истрага незаконитог пословања нарко-картела Дарка Шарића открила је и Kовачеве везе са Зораном Ћопићем, контроверзним бизнисменом који је неколико пута правоснажно осуђиван због прања новца, као и са Николом Димитријевићем, власником „ДТМ Релатион“, рођаком Бранка Лазаревића,који је такође осуђен због прања пара Шарића и Ћопића.

Ненад Kовач избегава медије, до овог броја Магазина Таблоид никад ниједне новине нису објавиле фотографију „човека без лица“. Иако бежи од јавности, он често покреће судске поступке, којима тражи заштиту части и угледа.

– Моју част вређа свака изјава која моје име доводи у везу са политичком мафијом, криминалом, злочиначким организацијама, шпијунским центрима… Себе не сматрам јавном личношћу, не бавим се политиком. Ја сам власник неколико фирми које послују у Европској унији, имам много пословних контаката и партнера и потенцијалних сарадника и финансијских институција, сви моји послови су транспарентни и проверљиви – изјавио је Kовач на једном суђењу.

Он тврди да не познаје Александра Вучића и Драгана Ђиласа, иако је пословно сарађивао с „Дајрект медијом“. Kаже да не познаје ни Бориса Тадића, али да је с Миодрагом Микијем Ракићем био у добрим односима. Николу Петровића сматра најбољим младим менажером у Србији, зато је поносан што га је ангажовао за директора и то за плату од само 5.000 евра месечно.

Шта је од тога истина, сазнаће се ако се и кад се Kовач нађе пред америчким правосудним органима. Тамо нема његовог кума Љубивоја Ђорђевића, тужиоца београдског Првог општинског јавног тужилаштва, а неће моћи ни да рачуна на благонаклоност судија, које из списа избацују непријатне доказе. Kолико су Американци одлучни у намери да рашчисте све спорне детаље пословања „Хјуавеија“ најбоље потврђује то што је директорка Менг Ванжу ухапшена истог дана кад су се у Аргентини, на самиту Групе 20“ срели Доналд Трамп и Си Ђинпинг. Иако су два председника истакли потребу за спуштањем тензија у актуелном трговинском рату, то није зауставило акцију хапшења и процесуирање принцезе кинеске компаније.

Ако Ненад Kовач не жели да изазива судбину, не би требало да напушта Србију. Додуше, ни овде није безбедан. Пољска полиција је већ ухапсила своје држављане, који су радили за „Хјуавеи“, па ће то морати да уради и српска са свима које Американци ставе на црну листу.

Предраг Поповић

Неша Роминг не сме у роминг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Е до мојега ако је ово вест о неком кримосу неши ромингу…све неке слине, буља-баше, волине, весиЧи, клемпе, маје и зоке дромфуље, итд, државу нам води све сами шљам и друштвени отпад! ДАБОГДА ЦРКЛИ и ДАБОГДА им све најмилије поцркало по кућама до детета у колевци мајку им пиздајничку јехбем у уста хохштаплерска и снс-овска! Амин!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!