Из општине Драгаш у последње време нестало је четворо деце. Полиција нема пријаве о њиховом нестанку, а упућени у ситуацију нису далеко од тога да поверују да су они међу деветоро малишана за које бивши албански премијер тврди да су део трговине органима.
Да ли је Бериша рекао истину? Албанска штампа остала је нема на објаву бившег премијера и председника Албаније Салија Берише, који је на свом профилу на Фејсбуку објавио да се са Косова у Албанију кријумчаре деца из сиромашних породица ради трансплантације органа!
Он је позвао тужилаштво да покрене истрагу и навео да је, према сазнањима које је добио од једног полицајца, за сада прокријумчарено деветоро деце која су киднапована.
Према анонимним изворима из општине Драгаш, тачно је да је у протеклих неколико месеци нестало неколико малишана.
– Деца су старости између осам и 12 година, а у питању су три девојчице и један дечак. Не знам да ли то има везе са овим што господин Бериша говори, али с обзиром да је ово веома разуђено место, у брдима, а да границе и са македонске и са албанске стране, осим граничних камена, не чува нико, све је могуц́е. Деца су нестала у јутарњим часовима, што је необично. Две млађе девојчице су отишле у продавницу и нису се вратиле. Дечаци су нестали кад су терали стоку на пашу – тврди за Спутњик наш саговорник који из разумљивих разлога не жели да му се помиње име.
У исто време, полиција, наводно, нема податке да је пријављен било какав нестанак деце на Косову.
Наш саговорник објашњава да није никаква тајна да Албанци са Косова купују младе девојке, али, наводно, за брак. Такође, каже он, због лоше економске ситуације родитељи децу углавном шаљу у Албанију да раде пољопривредне послове који су добро плац́ени за наше услове. Наш извор додаје и да га не би зачудило да родитељи заиста и нису пријавили нестанак деце, с обзиром да је све илегално. Према истом извору, наводно, у селу Кукеш постоје људи који уговарају послове или бракове са родитељима за њихову децу у Албанији.
– За то се паре добију углавном унапред. Није ретко ни да се деца од пет или шест година обавежу браком између две породице. Ако је у питању посао, онда се одвозе камионима до радних места у Албанији, а тако их и врац́ају. Е, да ли су ова нестала деца продата или су отета, то је вец́ сада питање за њихове родитеље и истражне органе. Ако су отета, тешко да ц́е се ико из породице усудити да пријави нестанак полицији, него ц́е се вероватно сама породица ангажовати да их тражи – убеђен је наш саговорник.
Место Кукеш, где се наводно обавља уговарање “послова“, налази се сат времена вожње како од Призрена, тако и од Тиране, док је општина Драгаш буквално шпиц Косова и Метохије, “стешњен“ између Албаније и Македоније.
Момир Стојановиц́, бивши директор Војно–обавештајне службе, није изненађен оваквом вешц́у, јер не постоји граница између Косова и Албаније. Он подсец́а на улогу Салија Берише у време НАТО агресије на СРЈ 1999. и раније 1998. године као актуелног премијера Албаније, чија је Влада здушно подржавала и обучавала терористе ОВК на северу Албаније.
– Он врло добро зна шта је све рађено у тим логорима у којима су били киднаповани грађани, Срби и лојални неалбанци, као и наши војници и полицајци, који су заробљени од стране ОВК. Извештаји до којих је војска долазила показали су да су сви заробљеници пребачени на север Албаније и од тада им се губи сваки траг – каже Стојановиц́.
Стојановиц́ подсец́а да је 2000. године тадашњи председник СРЈ Војислав Коштуница потписао уредбу о размени заробљених Албанаца и Срба посредством међународне заједнице. Наш саговорник каже да се радило о око 2.000 Албанца које смо по том споразуму пустили, али ниједан Србин са друге стране није пуштен и њима се од тада губи сваки траг.
– Непобитно постоје чињенице да су сви ти људи убијени и да су им извађени органи који на тржишту Западне Европе имају високу цену. Гледајуц́и из тог аспекта, Бериша сада говори знајуц́и шта су радили на северу Албаније у време када је био премијер. Он сада није у добрим односима са Едијем Рамом, али ни са некима који су на власти на Косову, па открива да и даље постоји трговина органима и да се у ту сврху киднапују деца сиромаха која се експлоатишу – каже Стојановиц́.
Вест коју је лансирао Бериша у Тирани је фактички блокирана, а нико од албанских колега није био у стању да нам каже да ли се ради о истини или је у питању политички акт бившег званичника. Албански новинари са Косова, са друге стране, кажу да се о тим наводима причало још пре Беришиног статуса на Фејсбуку, али да нису о томе писали јер „нису имали потврду надлежних државних органа“.
Вестионлине, Спутник