Хроника

„Нестало“ 150.000 хектара државне земље

Кроз процес реституције откривају се многе злоупотребе са државном имовином, које се мере милионима евра. Приватници и „задругари“ чак стављали хипотеке на пољопривредно земљиште у државној својини

НЕОСНОВАНИМ и незаконитим уписима у катастар, у разним задругама, комбинатима, као и код неких приватника, „сакривено“ је више од 150.000 хектара пољопривредног земљишта у државној својини. Рецимо, у Банату, где неколико десетина бивших власника и наследника потражује око 300 хектара земљишта, до сада је утврђено да задруга („Агростепа“) бесплатно користи и да је присвојила више од 1.000 хектара државних парцела. „Задругари“ су чак ставили и хипотеке на државну земљу, које се мере милионима евра.

Ово је, откривају за „Новости“ у Мрежи за реституцији, само једна у мору злоупотреба откривених у процесу повраћаја имовине одузете после Другог светског рата.

– Сви они „ефекти“ који су изостали после приватизација, са великим закашњењем, полако, тешко али сигурно, испољавају се сада кроз поступак реституције – каже Миле Антић, координатор Мреже. – Скоро без изузетака, кроз враћање имовине долази до разоткривања неправилности, несавесног али и незаконитог поступања са државном својином. Посебно смо кивни на безобразлук појединих корисника државне имовине, која је предмет повраћаја у натури. Није им било довољно што су више од 60 година неку имовину бесплатно користили, често је и уништили, па би сада накарадним тумачењем закона хтели да је и присвоје.
ЗАШТИЋЕНО ПРОПИСИМА СВА државна имовина, тврди Антић, одувек је прописима била заштићена и свако незаконито отуђење је ништаво. На властима је само да ли ће бити одговорне за ту јавну својину или ће, као у протеклим деценијама, показати колективну неодговорност. Чак и у екстремним ситуацијама, када је државна имовина незаконито уписана као друштвена, па онда приватна, или оптерећена хипотекама, надлежни могу да покрену поступке како би се криминал разоткрио и уписи поништили.

Уз пољопривредно земљиште, где је било највише злоупотреба, није много боља ни ситуација са локалима. Антић каже да су затечене цене закупа, ако их уопште и има, далеко испод тржишних, а о дуговима „закупаца“ скоро нико није водио рачуна.

– У Пожаревцу су недавно враћена три локала породици Кузмановић у њиховој породичној згради – наводи Антић.- Један локал од 47 квадрата је без икакве накнаде користила Туристичка организација Пожаревца. За други локал, од 44 квадрата, бивши власник је плаћао више од 100.000 динара месечни закуп, јер је то био једини начин да сачува дедовину од узурпације. Трећи локал 14 година користи „ЕПС турс“, али закуп плаћа неком фудбалском клубу, а не држави. Случај локала у Шиду, за који је неко у катастру оловком прецртао право коришћења и уписао право власништва, илустративан је пример хајдучије, која је спровођена над државном имовином. Тајкуни се најбрже развлашћују кроз поступак реституције.
ИПАК ПОПИСАНО

ДРЖАВНА имовина у целости никада није пописана, јер су корисници масовно избегавали обавезу да пријаве некретнине, које користе. Али, иницијативом грађана списак државних непокретности се знатно проширио. Тако је накнадно пронађено 35.288 хектара пољопривредног, 79.273 хектара шумског, 3.712 хектара грађевинског земљишта у државној својини, као и 3.000 службених зграда, више од 1.000 стамбених објеката, 700 гаража…

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!