Око 600 пацијената месецима не прима биолошку терапију. Болесници се сами сналазе, а доза кошта 1.190 евра
ВИШЕ од 600 пацијената у Србији већ месецима не прима биолошку терапију. Удружења болесника који користе ове лекове упозоравају да је угрожено здравље пацијената, јер РФЗО касни са њиховом набавком.
Међу болесницима који чекају на терапију јесте и десетогодишња А. А., која болује од реуматоидног артритиса, а лек не прима од јануара. Девојчица је већ изгубила вид на једном оку, имала је операцију, а сада ће морати да је понови, јер се катаракта опет појавила.
– Половином јануара примила је последњу дозу ”хумире” – очајна је Рада Михајловић, мајка А. А., која мора из донација да набавља лек, јер о трошку државе примају само деца старија од 13 година. – Већ четири године лек добија од фармацеутске куће. Надала сам се да ће ући у нормалну процедуру добијања лека, преко РФЗО, и због тога нисам тражила даљу донацију. Сад се ништа не дешава, а она је без терапије. Остаје ми да опет тражим лек који кошта 1.190 евра.
Болесници са реуматоидним артритисом и пацијенти који болују од запаљенских болести црева, само су неки од људи који зависе од биолошке терапије, јер једино уз њу могу нормално да живе. Стручњаци кажу да је довољно само неколико недеља да се пацијентима погорша стање уколико изостане узимање лека.
Ове медикаменте до скоро су набављале здравствене установе, али је РФЗО донео одлуку да се спроведе централизовани тендер, где ће бити позвани сви произвођачи.
– Имамо обећање директора Фонда да ће биолошка терапија бити набављена по хитном поступку – каже др Мирјана Лапчевић, председница Удружења оболелих од реуматских болести. – И то за највише недељу дана. Како је рекао, биолошка терапија ће сада бити набављена за оне који је већ примају, а у плану је и да се прошири листа са новим болесницима.
У РФЗО кажу да је поступак јавне набавке за биолошку терапију у току и да се уговори ускоро очекују.
– Прошле године, поред постојећих лекова ”ембрела”, ”ремикејда” и ”мабтере”, РФЗО је проширио позитивну листу и са ”хумиром” и ”актембром” – објашњава Сања Миросављевић, портпарол РФЗО. – Што се тиче ”хумире”, она се налази на листи лекова, али за децу узраста од 13 година, зато што је за тај узраст произвођач и регистровао лек у Агенцији за лекове и медицинска средства Србије. У међувремену, произвођач је предао за промену дозволе за лек, како би га примала и деца од четири године.
Дотле, деца, а и одрасли су без лека. И није искључено да доживи судбину цитостатика чија набавка касни јер нико неће да се јави на тендер за лек чија је цена тако ниска.