Економија

Несташица уља и шећера

После несташице намирница у многим трговинама, грађани у страху да се ова појава не прошири. Од недеље у понуди из робних резерви уље за 142,56 и шећер за 95 динара

НА рафовима већих трговина у Србији ће се, од наредне недеље, наћи пет милиона литара уља и пет милиона килограма шећера. У надлежном Министарству трговине верују да ће та количина успети да умири поприлично узнемирене потрошаче који већ данима обилазе радње у потрази за овим производима. Цена уља које продаје држава биће 142,56 динара по литру, док ће шећер имати цену од 95,05 динара по килограму.

А уље и шећер су из рафова нестали готово преко ноћи. Да ли су потрошачи у страху од већих цена и несташица куповали веће количине или су намирнице повучене из продаје, утврдиће инспекција којој је наложено да преконтролише магацине прометника и залихе у фабрикама. Купци су, ипак, сада у страху да се сличан сценарио не понови и са другом робом.

– Суша је значајно допринела расту цена, али код намирница какве су брашно или хлеб не би требало да буде већих промена – каже за „Новости“ Војислав Станковић, саветник председника ПКС. – Држава би требало да поведе више рачуна о млеку, јер ту не би смело да дође до драстичнијег раста цене. Код шећера и уља биланси су добри, пренете залихе су сасвим пристојне и ту проблема у снабдевању не би смело да буде. Шећер не би требало да пређе линију од 95 до 100 динара за килограм, а уље од 145 до 150 динара. И то без интервенције државе.

ЗЛОУПОТРЕБЕ ТРГОВАЦА Литар зејтина у петак се у појединим трговинама продавао и за 200 динара. Трговци су, очито, у тим случајевима своју зараду повећали значајно изнад ограничених десет одсто. У већим трговинским ланцима га пак уопште није ни било.

– Услед повећане тражње и смањених количина које добијамо од добављача јестиво уље се брзо распрода и дешава се да га нема у нашим објектима – кажу у „Максију“. – Трудимо се да све количине које добијемо од добављача равномерно распоредимо у оквиру наше малопродајне мреже.
Меса, засад, има довољно, али му цена расте буквално свакодневно. Тренутно се пилећи филе нуди за 740 динара и по цени се готово изједначио са јунетином, а свињски бут, и то на акцији, кошта 620 динара. А нова поскупљења меса се опет најављују.

– Меса једноставно нема довољно у понуди и цене ће „ићи“ горе све до оног момента када због слабе куповне моћи не буде имао ко да те намирнице купује – поручују из „Агримеса“.

С друге стране, Војислав Станковић сматра да би цена свињског меса требало да се стабилизује на пет до шест евра, а јунећег на око седам евра за килограм.

Струја и гас, како тврди министарка енергетике Зорана Михајловић, неће поскупети. Ипак, због већег ПДВ-а, од 1. октобра рачуни ће бити виши за два одсто. С друге стране, у јавности крећу спекулације хоћемо ли имати довољно енергената за зиму. Директор ЕПС је, да подсетимо, прошле недеље и смењен јер, према тврдњи министарке енергетике, није успевао да води финансије фирме. С друге стране, јавна је тајна да је само добра воља руске стране да нам, и поред дуговања „Србијагаса“ и даље испоручују овај енергент. Министарка Михајловић је, такође, од полиције затражила да испита како је ЕПС, до сада, увозила струју и радила ремонте. Такође, биће испитано и пословање „Србијагаса“, због рада са великим бројем добављача и посредника.

Новости 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!