Економија

Незадовољство радника ФИАТА-а расте док чекају преговоре о будућности фабрике

Некако изнебуха, изненађујуће чак и за оне који су упућени у збивања у аутомобилској индустрији, започео је прошлог уторка у крагујевачкој фабрици Фијат Крајслер аутомобили Србија, штрајк радника коме су претходила два једносатна протеста упозорења.

Они су прво тражили повећање основних плата са 38.000 на 45.000, али сада су износ “заокружили” на 50.000 динара. Захтевају и исплату договореног бонуса за ефикасност за ову годину и надокнада за превоз, те промену организације производње како би се елиминисала све учесталија пракса да један радник, поред свог, истовремено завршава и више послова колега или колегиница који су одсутни из фирме због боловања или из неких других разлога.

Иако је генерални штрајк у почетку заиста затекао и стручну јавност, у овим круговима последњих дана све више сазрева уверење да је тотална обустава рада у крагујевачкој фабрици аутомобили на неки начин индиректна последица, или одложена реакција на прошлогодишње мере рационализације. Тада је укинута једна производна смена и последично је отпуштено више стотина или чак 1.000 запослених у тој компанији, чему треба додати и још неколико стотина њихових колега у фирмама главних Фијатових добављача које су у Крагујевцу изградиле своје погоне. Све то додатно је гарнирано акумулираним незадовољством због услова рада и ниских зарада.

Фабрички Самостални синдикат који је, пре десетак дана позвао запослене у ФЦА Србија на гене рални штрајк, у лето прошле године никако није био тако борбен. Напротив, готово ћутке је прешао преко масовних отказа, при чему је и раднике са спискова прекобројних и јавност замајавао обећањем тадашњег премијера сада председника Србије Александра Вучића да ће у Крагујевцу, у року од годину дана, да буде изграђена фабрика иностраног произвођача ауто-делова, која ће да запосли до 1.500 радника, односно онолико колико је, према званичним најавама менаџмената ФЦА Србија и кооперантских фирми, наговештено да ће бити отпуштено.

Радници ФЦА Србија тада се нису јавно побунили, јер их нико није ни позивао да то учине, али је на таласу њиховог незадовољства у фабрици аутомобила убрзо формирано још неколико синдиката. Међу њима и огранак УГС “Независност”, који, према сазнањима нашег листа, није тако “болећив” према менаџменту компаније, а као озбиљна конкуренција “самосталцима”, спреман је и да позове незадовољне “аутомобилџије” на протест… Уз то, незадовољство запослених почело је да се увећава након фебруарског штрајка у главном добављачу, компанији Мањети Марели који су, после вишедневне обуставе рада, издејствовали повећање плата и боље услове рада. Клима за протест је створена, само је требало неко да га организује. У Самосталном синдикату знали су да је “Независност” спремна за такав потез, па су предухитрили – 23. и 26. јуна најпре су кренули са једносатним штрајковима упозорења. Како менаџмент на то није реаговао, 27. јуна потпуно је обустављена производња свих верзија модела “фијата 500Л”.

Пословодство крагујевачког Фијата се током минуле седмице, барем до петка иза поднева, није оглашавало нити је одговорило на позив Штрајкачког одбора да започну разговоре о проблемима запослених, а игнорисан је и истоветни налог инспекције рада, иако је то законом регулисана процедура.

Зашто, када је менаџмент до сада, како то тврде у фабричким синдикатима, поштовао законе и прописе државе Србије?

Стручна јавност тврди како је јавна тајна да пословодство ФЦА Србија у овом случају има подршку државног врха Србије. То потврђује и информација да су Фијатови синдикалци уочи тоталне обуставе рада, примили позив из кабинета Александра Вучића, и то од човека који је својевремено, као кадар Млађана Динкића, био добро упознат са реализацијом заједничког пословног подухвата Фијата и државе Србије у Крагујевцу.

Постоје још бар два разлога због којих пословодство још није село за сто са радницима. Први је жеља да штрајк развуче штрајкаче, а други да се њихово руководство дезоријентише. У томе су делимично успели, јер је Штрајкачки одбор, револтиран игнорантским односом, одлучио да током започете обуставе, повиси износ захтеване зараде, што може да се протумачи и као недовољно промишљен и неозбиљан потез.

Шта су последице генералног штрајка запослених у ФЦА Србија? Краткорочно, током минуле седмице у крагујевачкој фабрици изгубљена је производња близу 2.000 готових аутомобила, а у међувремену су почели да стају и овдашњи Фијатови компоненташи. Њихови радници су прошлог четврта враћени с посла, док ће им дневнице за време док не раде бити мања за по 35 одсто. Уколико се штрајк продужи, губитак и фабрике аутомобила и добављачких фирми биће све већи.

Незгодно време
Тотална обустава рада у ФЦА Србија дошла је у најнезгодније могуће време, уочи тржишне промоције редизајнираних верзија “фијата 500Л”. Информације о штрајку у фабрици у којој се производе рестилизоване варијанте модела “500Л”, никако не могу да допринесу њиховом позиционирању на европским а посебно на северноамеричким тржиштима, на којима је тај модел и иначе имао слабију прођу. Генерални штрајк организован је, надаље, тек три месеца уочи преговора, које је недавно овде (за октобар) најавио председник Александар Вучић, између представника државе Србије и топ менаџмента Групације Фијата Крајслер аутомобили о новом моделу, а тиме и о будућности компаније у Србији. Подсетимо да десетогодишњи уговор о формирању те компаније истиче у септембру 2018. године.

Мале тајне великих бројева
Ни менаџмент компаније ни Влада Србије нису званично саопштили колико је запослених прошле године заиста отпуштено, али је у јавности познато да су и Фијатови и радници добављачких фирми неретко вршили притисак на раднике и да је у погонима крагујевачких фабрика у то време владали атмосфера страха и тешке неизвесности.

Пише: Зоран Радовановић, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!