Економија

Незапослена трећина Србије

АМБИЦИОЗНИ план државе да се у овој години заустави раст незапослености, а да до краја декаде обори стопу незапослености на 10,8 одсто – несумњиво је пропао. У Србији је данас, мимо свих званичних очекивања, без посла сваки трећи радно способни грађанин, а од краја марта до данас Национална служба за запошљавање на своје спискове додала је још 14.309 имена. С листом од чак 792.888 незапослених Србија је још једном оборила сопствени неславни рекорд.

– Највише је оних који посао траже од једне до две године – 17,72 одсто, а потом 13,09 одсто оних који посао чекају од три до пет година – каже Срђан Андријанић из НСЗ. – Нажалост, њих 73.334 чека запослење између пет и осам година.

У НСЗ објашњавају да се већ дуже структура незапослених битно не мења, па је тако сада на бироу највише оних који немају довољно квалификација и припадају млађим генерацијама. Највише незапослених има од 25 до 29 година (13,82 одсто), а затим оних у најпродуктивнијим годинама – од 30 до 34 (12,42 одсто). Истовремено, образовна структура је традиционално лоша, па на списку има највише оних са четвртим степеном – 224.452, али чак 222.619 нема баш никаквих квалификација!

– Посматрано по општинама, највише незапослених има Нови Београд (12.638), а потом Чукарица У Београду (11.772), а затим Медијана у Нишу (11.132), док с друге стране, најмање незапослених има Црна Трва (226), Жабари (441), Мало Црниће (449), Жагубица (552) и Љиг (660) – додаје Андријанић.

Колико се ситуација отела контроли може се видети и из Националне стратегије запошљавања, коју је Влада Србије усвојила још пре три године, а односи се на период до 2020. Ниједан предвиђени циљ из овог документа се још није остварио. Средства за активне мере запошљавања нису три до четири пута већа него у 2010, како је предвиђено, а ни стопа незапослености није смањена, већ напротив.

У Министарству рада, запошљавања и социјалне политике кажу да је пораст запослених могућ тек након што се опорави привреда Србије, а до тада су свима махом везане руке.

Иван Николић, из Економског института, не спори да је сређивање привреде предуслов, али додаје да је проблем у томе што не постоји никаква национална статегија да се то и постигне:

– Зато не изненађује што ни ова стратегија запошљавања није дала никакаве резултате. Без озбиљне тактике овакви планови представљају више списак лепих жеља него могућности.

И социолог Душан Мојић, чија је специјалност област рада и запошљавања, каже да је привреда несумњиво главни покретач, али да има нечега и у „културолошком наслеђу“:
– Ми чекамо да други учине нешто за нас и непрестано се ослањамо на државу или неке институције или људе и тако постајемо пасивни. Ипак, извесно је и да су мере за запошљавање недовољне, а да су службе које се баве овим послом неорганизоване, на бироу је премало саветника…
КРИТИЧНО МЕЂУ МЛАДИМА

СТОПА незапослености међу младима је била 46,1 одсто у 2010. години када је Влада састављала десетогодишњу агенду за смањење ових процената. Тада је зацртано да ће у 2020. ова стопа бити преполовљена и да ће износити 23,3 одсто. Данас је, међутим, сваки други „омладинац“ у Србији – без посла.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!