Месец дана након што је Народна скупштина Републике Српске донела одлуку о расписивању референдума у РС, у вези с радом Суда и Тужилаштва БиХ, чини се да његово одржавање није било никад даље.
Наиме, ни месец дана од усвајања одлуке у Скупштини РС још није формирана ни комисија за спровођење референдума, истекао је и законски рок за њено формирање, а тачан датум одржавања референдума не може се ни претпоставити, иако би, према одлуци Народне скупштине, референдум требало да буде одржан у првој недељи по истеку 50 дана од ступања на снагу те одлуке.
Међутим, одлука још није ни ступила на снагу, јер су је оспорили бошњачки делегати у Већу народа РС и она се сада налази пред Уставним судом РС који је 10. августа прихватио захтев да одлучује да ли је усвајањем овакве одлуке повређен витални национални интерес Бошњака. Уставни суд РС би потом у року од 30 дана требало да саопшти своју одлуку.
Политички аналитичари сматрају да је упитно да ли са правног становишта Република Српска може расписати референдум и да ће Уставни суд РС или Уставни суд БиХ донети коначну одлуку и тако ставити тачку на ово питање.
– Мислим да се није требало играти са Народном скупштином РС да јој се тако „врућ кромпир“ као што је референдум баци у руке, односно да решава неке ствари за које су упитне да ли их ентитет може решавати као што је одлука о референдуму – каже за „Новости“ политички аналитичар др Срђан Вукадиновић.
ДОДИК: РЕФЕРЕНДУМ ЋЕ БИТИ ОДРЖАН!
Додик је изјавио да ће ако у законе БиХ не буду уграђене измене о Суду и Тужилаштву, референдума бити: “ То значи да изражена воља грађана Српске да не прихватају Суд и Тужилаштво подразумева да институције РС донесу своје прописе, а главни пропис у том погледу је да се одлуке Суда и Тужилаштва и њихове активности на простору Српске неће примењивати. Тај закон ми ћемо донети у Народној скупштини“.
Он каже да је основно питање за власти у Српској шта даље у случају да неки од уставних судова одбаци одлуку о референдуму.
– Ако се већ ишло у причу звану референдум, онда се у то није требало ићи овако, половично, недоречено, него је требало ићи са конкретним датумом, као што је рецимо Велика Британија већ сада саопштила да ће организовати референдум о чланству у ЕУ крајем 2017.године – каже Вукадиновић.
Подсетимо, одлука о расписивању референдума усвојена је тесном већином од 45 гласова у Скупштини РС, јер се опозиција уздржала од гласања.
Шеф посланичког клуба ПДП Бранислав Бореновић каже за „Новости“ да је за СНСД и Милорада Додика „било битно да прича о референдуму што дуже траје, јер ће се мање причати о другим проблемима у РС“.
– Додик је и јавно изнео шта би желео и тиме открио своју стратешку намеру, а то је да Бакир Изетбеговић оспори одлуку о одржавању референдума пред Уставним судом РС, како би се прича о референдуму што дуже развлачила. На крају од тога неће бити ништа, каже Бореновић и истиче да у то више не верују ни људи из владајуће коалиције у РС.
Он је поновио да опозиција не жели да учествује у нечему што се зове „политички авантуризам“ и да се не зна шта дан после, након одржавања референдума.
РАВНОТЕЖА СТРАХА
Вукадиновић истиче да се овако одржава нека врста „равнотеже страха“ где „свако свакога у БиХ нечим плаши“, па се и одређена питања као што је референдум користе као средство дневнополитичке борбе.
Он сматра да би евентуални излаз за власти у РС могао бити да потраже помоћ једне или две моћне светске силе које би подржале референдум, након чега би се о томе морало озбиљно расправљати.
А. МАЦАНОВИЋ, Новости