Да ли се, шта и којом динамиком ради у преткривичном поступку који поводом овог случаја води Више јавно тужилаштво у Београду, заступницима породица настрадалих гардиста – није познато. У изјави за наш лист, адвокат Предраг Савић, један од заступника, каже да последња информација коју има датира од краја 2018. године, када је у својству сведока у овом поступку саслушан бивши официр Војске Србије и Црне Горе Саша Рељић.
Иако је саслушаван и 2015. у просторијама СБПОК-а, исказ овог сведока изазвао је пажњу јавности тек када је други пут саслушан.
Рељић је изјавио да је у Јаковљевића и Миловановића пуцао сада активан високопозиционирани припадник МУП-а због тоне и по кокаина који је био сакривен у касарни. Бивши официр је рекао да га је у пролеће 2006. звао функционер БИА из Зрењанина који му је тражио контакт са тадашњим председником Борисом Тадићем како би му предао досије о групи шверцера кокаина који је скриван у топчидерској касарни.
– Не знам да ли су наводи из Рељићевог исказа озбиљно проверавани. Ако је говорио истину, онда особе које је именовао морају да буду испитане. У супротном, морао би да одговара због ометање правде или лажног пријављивања – напомиње пуномоћник породица оштећених за наш лист.
Савић наводи да је за смрт двојице гардиста, поред непосредних извршилаца, требало да одговарају и старешине у војном објекту Караш и војсци, због непримењивања адекватних мера за заштиту јединице. Против њих је поднета кривична пријава, али је и поред наредбе Уставног суда Србије да се спроведе ефикаснији и на закону заснован кривични поступак, дошло до застаре.
– Одлука Уставног суда била је први пример да је један суд у Србији заштитио право на живот, које подразумева и спровођење ефикасне истраге. Пошто та одлука из 2013. није спроведена, обратили смо се Европском суду за људска права. Из суда у Стразбуру нам је достављен број предмета, што значи да наша представка није одбачена, али да ли ће се и шта по њој поступати видећемо – објашњава Савић и додаје да нема информацију да се комисија чије је оснивања најавила Влада Републике Србије икада састала, а камоли нешто урадила.
Генерал Светко Ковач, који је у време убиства Јаковљевића и Миловановића био на челу Војнобезбедносне агенције, рекао је раније за „Политику” да ова служба није дошла до доказа да је неко ометао и спречавао истрагу, односно прикривао и штитио извршиоце.
– Уместо да раде заједно, чланови две комисије су се међусобно оптуживале. На самом почетку истраге учињени су пропусти, због чега се нису могле отклонити неке сумње – оценио је Ковач.
Породице убијених гардиста данас у девет часова ће у Топчидерској касарни упалити свеће и положити венце у знак сећања на своје најближе.
Мирослава Дерикоњић, Политика.рс