Економија

Није све у БДП-у

У економији оно што меримо утиче на оно што радимо. Уколико меримо погрешну ствар, чинићемо погрешну ствар.

Није све у БДП-уПре нешто мање од десет година, Међународна комисија за мерење економских перформанси и друштвеног напретка је објавила свој извештај – „Погрешно мерење наших живота: Зашто БДП није битан“. Наслов је сумирао све: БДП није добро мерило благостања. Оно што меримо утиче на оно што радимо, а уколико меримо погрешну ствар, чинићемо погрешну ствар. Уколико се усредсредимо само на материјално благостање – нпр. на производњу робе уместо на здравље, образовање и животну средину – постајемо фалични на исти начин на који су и ова мерила фалична; постајемо све већи материјалисти.

Било нам је и више него драго да видимо реакције на наш извештај, који је подстакао међународни покрет академика, цивилног сектора и влада у циљу конструисања и примене метрике која би рефлектовала шири концепт благостања. OECD је дефинисао „Индекс бољег живота“, који садржи читаву палету мерила која указују на то од чега се састоји и шта води ка бољем животу. Такође је створен и наследник Комисије – Експертска група високог нивоа за мерење економских перформанси и друштвеног прогреса. Прошле недеље, на шестом Светском форуму о статистици, знању и политици који је OECD одржао у Инчону (Јужна Кореја), Група је представила свој извештај: „Изван БДП-а: Мерење онога што је битно за економске и друштвене перформансе“.

ЕФЕКТИ ПЕНЗИОНИХ „РЕФОРМИ“
Нови извештај истиче неколико тема, као што су поверење и небезбедност, којима је било посвећено само мало пажње у „Погрешном мерењу наших живота“, а детаљније истражује и још неке, попут неједнакости и одрживости. Он објашњава и како је неадекватна метрика довела до сиромашне политике у многим областима. Бољи индикатори су могли да открију веома негативне и потенцијално дугорочне ефекте дубоког пада продуктивности и благостања након 2008, што је могло да утиче на то да креатори политика не буду тако слепо заљубљени у своје мере штедње којим су умањени фискални дефицити, али је још више умањено и национално богатство, уколико се правилно мери.

Политички исходи у Сједињеним Државама и многим другим земљама у протеклих пар година су показали ниво несигурности у којем многи обични грађани живе, а чему БДП придаје оскудну пажњу. Читав низ политика уско фокусираних на БДП и фискалну разборитост је распалио ову несигурност.

Није све у БДП-уДоналд Трамп ставља рударски шлем на предизборном митингу у Чарлстону, Западна Вирџинија, 5. мај 2016.

Размотримо ефекте пензионих „реформи“ које приморавају појединце да сносе већи ризик, или „реформе“ тржишта рада у којим се, у име постизања веће „флексибилности“, слабе преговарачке позиције радника, а послодавцима додељује већа слобода за давање отказа, што на крају доводи до нижих плата и веће несигурности. Боља метрика би, у најгорем случају, упоредила однос цена дотичних мера и добитака које наводно производе, што би можда могло да убеди креаторе политика да комбинују поменуте промене са неким другим, које би пружиле већу безбедност и једнакост.

Подстакнута Шкотском, мала група земаља је сада оформила Алијансу за економију благостања. У основи је нада да ће владе које у центар својих агенди стављају благостање адекватно реорганизовати буџете. На пример, влада Новог Зеланда фокусирана на благостање би усмерила више пажње и ресурса на сиромаштво деце.

ЗАМКЕ НЕЈЕДНАКОСТИ
Боља метрика би такође постала важан алат дијагностификовања који помаже државама да идентификују проблеме пре него што се отму контроли, као и да одаберу адекватне алате за њихово решавање. Да су се САД, на пример, више усредсређивале на здравље, уместо само на БДП, пад очекиваног животног века међу становништвом без факултетског образовања – а нарочито међу онима из деиндустријализованих регија Америке – би био очигледан пре много година.

Слично томе, метрика једнакости шанси је тек недавно разобличила лицемерје америчких тврдњи о „земљи једнаких шанси“: Да, свако може да напредује, али само ако се роди у богатој, белачкој породици. Подаци откривају како су САД прошаране такозваним „замкама неједнакости“: они рођени на дну друштвене лествице ће највероватније остати ту. Уколико желимо да уклонимо ове „замке неједнакости“, морамо најпре да будемо свесни да оне постоје, а онда и да истражимо шта их ствара и одржава.

Пре нешто више од четврт века, амерички председник Бил Клинтон је победио на изборима са платформом „људи на првом месту“. Невероватно је колико је тешко учинити управо то, чак и у демократији. Корпоративни и други специјални интересни кругови увек настоје да се обезбеде да њихови интереси буду на првом месту. Огромна смањења пореза у САД која је увела Трампова администрација у ово време прошле године су par excellence пример тога.Обични људи – изумирућа али и даље огромна средња класа – мораће да сносе терет увећања пореза, а милиони ће остати без здравственог осигурања, како би се финансирало смањења пореза за милијардере и корпорације.Није све у БДП-у

Уколико желимо да нам људи буду на првом месту, морамо да знамо шта је битно за њих, шта унапређује њихово благостање, и како да им приуштимо више благостања – шта год оно било. Мерна агенда „Изван БДП-а“ ће наставити да игра кључну улогу у настојањима да се постигну управо ови круцијални циљеви.

Превео Војислав Гавриловић

Извор Project Syndicate

Стандард.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!