Хроника

Нико није кривично одговарао за смрт 39 радника

Од почетка године је у Србији на радном месту страдала 41 особа, а целе прошле године је радећи страдало 39 људи, пише Данас.

Највише трагедија било је на грађевини, чак десет, деветоро погинулих радило је у индустрији метала, али ни за једну од тих погибија нико није одговоарао, пише овај лист.

“Само је један послодавац прошле године кажњен максималном казном од милион динара за угрожавање безбедности на раду, али нико није одговарао по кривичним пријавама инспекције за рад за смрт неког од 39 настрадалих на јавном месту”, рекла је Марина Фуртула, директорка Управе за безбедност на раду.

Председник СССС Љубисав Орбовић упозорава на то да је у последњих 12 година чак 440 радника у Србији изгубило живот на радном месту.

Она је истакла како су добро монтиране скеле на градилиштима у Београду “више изузетак него правило” и осим на послодавце, апеловала је и на судсто да предмете који се тичу смрти радника решавају у законском року.

За смрт радника је увек неко одговоран, желимо да утврдимо одговорност, додала је, уз констатацију да прекршајне пријаве најчешће застаревају.

Директор Инспектората за рад Стеван Ђуровић каже да су казне мале, али наглашава да је проблем у томе што се случајеви не решавају, тако да имамо 47 одсто оних који застаре и тако никад не буду решени. Он је додао да је инспекција ове година урадила 15.000 више надзора него прошле, као и 31 одсто више контроле статуса.

Од почетка године, како је пренео, утврдили су да је било око 22.000 радника који су радили на црно. “Од тога више од 21.000 је засновало радни однос након тога, чиме смо буџет допунили са две милијарде динара”, каже Ђуровић.

Председница синдиката путара Соња Вукановић упитала је како је могуће да послодавац који не уплаћује доприносе радницима, који крши све могуће прописе, радничка права, не одрађује послове како треба – и даље учествује на конкурсима и добија посао. Она је подсетила и на то да је шест радника страдало радећи на Коридору 10, али да за то нико није одговарао. Додала је да су то, углавном, били радници на црно и да њихове породице нису обештећене.

Министар рада Зоран Ђорђевић је рекао да је сваки изгубљени живот за њега пораз, и најавио да ће то Министарство “редовно јавно објављивати сваки инцидент који се догоди, док ће послодавци за које се утврди одговорност сносити прекршајну и кривичну одговорност”.

Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!