Будућност Западног Балкана лежи у европским интеграцијама и регионалној сарадњи, а повезивање и трговина прилика су и изазов за регион, стоји у завршној Декларацији самита западног Балкана у Паризу.
Регион направио значајан напредак
У Декларацији се констатује да је регион направио значајан напредак на европском путу током последњих година и поздрављени су напори земаља западног Балкана у различитим фазама њиховог одговарајућег процеса придруживања и позвала је да се континуираним напорима одржи напредовање ка Европској унији.
„Више него икада, у срцу процеса проширења ЕУ, лежи владавина права, кроз правосудне реформе, борбу против организованог криминала и корупције, као и обезбеђивање пуног поштовања основних права“, стоји у Декларацији.
Регионална сарадња кључни услов
Наглашава се да је регионална сарадња кључни услов за европску перспективу региона „погођеног трагичним сукобима пре мање од 25 година“ и наводи се да је од тада велики напредак постигнут на западном Балкану, који је поздрављен у Паризу и позвало се на континуиране напоре сваке земље ка добросуседским односима.
Декларација подесћа на значај регионалне сарадње за решавање отворених билатералних питања и истиче помирење од суштинског значаја за стабилност региона на путу ка приступању ЕУ.
Земље, учеснице Самита са Западног Балкана, потврдиле су решеност да наставе да раде заједно у духу Бечке декларације од августа 2015. године и Бечке конференције из априла ове године и потврдили су своју опредељеност да се уздрже од злоупотребе отворених билатералних питања у процесу придруживања ЕУ.
Канцеларија за регионалну сарадњу младих велики корак
Велики корак је потписани споразум о успостављању Канцеларије за регионалну сарадњу младих (РИЦО), што се у Декларацији констатује као одлука с циљем „излечивања рана из прошлости у региону“.
Наводи се да ће мисија нове Канцеларије бити подржавање активности које промовишу помирење народа, као и програме на сећања, разноликости, интеркултуралне размене, регионалне мобилности, уцешће градјана и промовисање демократских вредности.
„Сви учесници самита јединствени су у уверењу да ће РИЦО пружити велики допринос помирењу и европској будућности региона јачањем размена младих“, наводи се у тексту Декларације.
Економски раст
Истиче се регионална сарадња као кључни елемент за економски раст у земљама западног Балкана, јер доводи до веће повезаности популација, као и заједничких улагања.
„У контексту тренутне економске ситуације, регионална сарадња један је и једини начин да се суочи са заједничким изазовима, а регионалне организације, попут Савета за регионалну сарадњу (РЧ) играће важну улогу у томе“, стоји у Декларацији.
Одрживи економски раст представља основу за просперитетну будућност региона, а да би се постигао тај циљ, самит у Паризу фокусирао је напоре на повезивању и могућности за узајамно корисну трговину у региону.
Самит у Паризу био је и прилика да се позове за даљи напредак и потребу бржег реализовања договорених инвестиционих пројеката. Учесници из региона сагласни су да је потребно даље радити на сазревању приоритетних инвестиционих пројеката.
Потписници Декларације сматрају да приоритет треба дати младима и да је побољшање перспективе младих генерација од изузетног значаја за осигурање стабилности, одрживог развоја и напретка у региону и у том контексту, учесници су разговарали о напретку на реализацији Позитивне агенде за младе западног Балкана која је покренута на састанку министара спољних послова 23. априла.
Заједничка и борба против миграција и тероризма
Земљама региона заједничка је и борба против актуелних изазова – миграције и против тероризма и радикализације, док су земље западног Балкана препознате као важни партнери у борби против тих криза и смањења илегалних миграционих токова у Европи.
Наводи се и да су ЕУ и њене државе чланице такође предузеле конкретне мере за решавање те кризе и њених последица, нарочито обезбеђивањем помоћи у роби и финансијској подршци локалним заједницама и успостављању чвршће сарадње у борби против трговине људима за коју се сматра да је контрола спољних граница ЕУ кључ.
Ослањајући се на претходне самите из Берлина 2014. и Беча 2015. године, Француска је у Паризу дочекала шефове влада, министре иностраних послова и министре економије Албаније, Босне и Херцеговине, Косова, Македоније, Црне Горе, Србије, као и Хрватске, Словеније, Аустрије, Немачке, Италије и представнике Европске уније и међународних финансијских институција.
Париски самит имао је за циљ да обезбеди повећану усклађеност са различитим иницијативама које промовишу регионалну сарадњу у светлу европске перспективе региона, као и да подстакне јачање саме регионалне сарадње, за коју се сматра да остаје кључни елемент за стабилност и региона и целе Европе.
Учесници париског самита поздравили су спремност Италије да буде домаћин следећег самита о западном Балкану 2017. године.
Танјуг