Србија

Николић би у ЕУ био кажњен за то што ради – печење ракије

03.11.2012. –

Када би којим случајем Србија у овом тренутку била пуноправна чланица Европске уније или макар када би се налазила пред учлањењем у тај савез, онда би по новим европским законима председник Србије Томислав Николић био жестоко кажњен за своју делатност, ако би и даље наставио да ради то што сада ради. Ево о чему је реч.

Николић је веома поносан на свој хоби печења ракије у родном селу Баточина код Крагујевца, и не пропушта ни једну прилику да се похвали са квалитетом своје шљивовице, коју је с поносом назвао „Томовача“. Он је често поклања многим пријатељима и државницима са којима се састаје, па ју је тако свечано послужио и званицама приликом инаугурације на функцију Председника републике, а такође ју је носио и као специјални поклон када је ишао у посету председнику Русије Путину, или недавно у посету Македонији. Међутим, ако би у Европској унији и даље наставио да производи ракију на исти начин, добио би огромну новчану казну, коју највероватније не би могао да плати ни са својом тренутном платом.

У то нас уверава ситуација у Хрватској, која је прилагодила своје законе Унији, уочи ступања у њено чланство. Према тим новим прописима, чак и обична сеоска домаћинства која праве домаћу ракију за сопствене потребе, убудуће морају да се региструју и да плаћају паушале и порезе. Конкретно, та обавезна регистрација значи плаћање годишњег паушала, који за котао до 100 литара износи око 15 евра. Притом, за сопствене потребе се може највише испећи 50 литара ракије, а за сваки литар преко тога мора да се плати још и специјални порез – акциза, као и порез на додату вредност. Сељаци су дужни да пријаве сваку кап домаће шљивовице, а надзираће их одговарајућа управа.Они који прекрше овај нови европски закон, биће кажњени са најмање 300 евра, па све до невероватних 135.000 хиљада евра. Из тамошњег Удружења произвођача ракије упозоравају сва мала домаћинства да поштују нове прописе, јер у супротном ни следећих 300 година неће моћи да отплате огромну казну која им следи.

Због страха од казни, како кажу, у Хрватској се ракија више не пече насред дворишта, него кришом, по шупама и подрумима. Такође, више нема ни табли поред пута на којима пише «продајем ракију». Због нових специјалних пореза и паушала, прављење домаће ракије за личне потребе је прешло у илегалу. А када се ради о производњи ракије за даљу продају, тек у том случају су нови закони постали оштри и ригорозни. За то се морају испоштовати европски прописи о пореклу сировина, хигијени производње, декларисању производа, контроли квалитета, обавезном издавању рачуна, и томе слично. По писању хрватске штампе, у то се уверила и бака која је на једној славонској пијаци ухваћена са седам литара домаће шљивовице, коју није успела сакрити, па ће зато бити кажњена као шверцер, и прети јој новчана казна од око 1.500 евра.

Поводом нових правила је организован и округли сто у организацији Хрватске пољопривредне коморе, на коме је речено да у данашње време Европска унија доноси одредбе закона о акцизама и строге директиве које ће уништити традиционалну производњу чувене славонске шљивовице. Многи власници сеоских домаћинстава су најавили да озбиљно размишљају о томе да престану са производњом ракије, а државни званичници су потврдили да су бројни воћари већ порушили своје шљивике због високих акциза и неисплативости производње. Пољопривредници у Хрватској сматрају да им се са таквим порезима не исплати правити ракију ни за личне потребе и сопствени ужитак. Међутим, то није спречило спровођење новог закона, и већ су кренуле контроле по породичним домаћинствима.

Стога, ако се и у Србији почну примењивати овакви европски закони, онда председник Николић, уколико и даље буде пекао ракију на свом имању у Баточини на исти начин као и до сада, у својим посетама другим државницима више неће смети да се помпезно хвали својом шљивовицом, него ће напротив, председницима других земаља нудити чутурицу без икаквих обележја, и притом ће морати да их дискретно и шапатом у поверењу замоли – да никоме не одају тајну да је то његова ракија „Томовача“.

Ратко Паић,

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!