Посланици владајућих странака оценили су у Скупштини Србије да су изјаве председника Србије и владе Томислава Николића и Ивице Дачића о преговорима Београда и Приштине комплементарне, док посланици опозиције сматрају да они тим изјавама збуњују јавност и Србе са Косова и Метохије.
Председник Одбора Скупштине Србије за Косово и Метохију и посланик владајуће Српске напредне странке Милован Дрецун сматра да су изјаве Дачића и Николића о договорима комплементарне и „заокружују целину“.
„Премијер је рекао да не можемо испод доње границе, а председник нам је дао неке елементе који ће ући у договор, посебно око српских општина“, рекао је Дрецун и истакао да процес договора Приштине и Београда иде неповратно напред.
ДС: Нас нико ништа не обавештава, а Тачи своје посланике редовно
Посланик опозиционе Демократске странке Горан Богдановић је истакао да различите изјаве премијера и председника стварају конфузију у јавности, а нарочито међу Србима на Косову и Метохији.
„Председник и премијер се нису удостојили да Србима са Косова, као ни Скупштини Србије, саопште шта се дешавало задњих месец дана у Бриселу“, рекао је Богдановић и оценио да „очито није онако како кажу српски премијер и председник“ и да због тога Срби са Косова више верују албанској штампи.
„То је разочаравајуће. Њихови политичари говоре истину. Тачи недељно обавештава парламент о разговорима из Брисела“, додао је он и подсетио да је премијер Србије по Резолуцији о Косову усвојеној у српском парламенту обавезан да извештава Скупштину Србије, али да се то не дешава.
ДСС: Нисмо ближи договору
Посланица опозиционе Демократске странке Србије Санда Рашковић Ивић је истакла да Србија није ближе договору са Приштином и да би овде већ владала тријумфална атмосфера да је тако. Она је истакла да су за ДСС ти преговори потпуно погрешни, јер представници српског државног врха ништа не потписују са Кетрин Ештон и одлазе у Брисел, с тим да је Србији приоритет ЕУ а не очување Косова.
Посланик опозиционе Либерално-демократске партије (ЛДП) Бојан Ђурићрекао је да не верује ни Николићу ни Дачићу по питању изјава о преговорима са Приштином и оценио да Србија улази у цајтнот због ког ће постићи неповољнији договор за нашу страну, него што је могао раније да постигне.
„Не верујем ни председнику ни премијеру. Добро је ако се Србија приближава било каквом договору, али то мора јасно да буде саопштено Србији како премијер и било који други јавни функционер не би дошао у ситуацију, о којој премијер данас говори, да се после десет година лагања о Косову исто настави и током 11. године“, рекао је Ђурић.
Председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма је истакао да верује Дачићу и Николићу и да постоји јединство по питању националне политике о Косову. Марковић је новинарима у парлементу рекао да није оптимиста по питању преговора са Приштином, као и да ће они трајати много дуже од још две рунде.
„Приштина није попустила и то смо видели. Тачи је рекао да су они за укидање српских институција и малтене да Срби на Косову буду као невладина организација“, рекао је Марковић.
Бета