Србија

Ниш три дана престоница гастрономије

ВРХУНСКИ кувари, почетници, али и аматери, окупили су се у граду на Нишави на трећем Интернационалном гастро шампионату Србије. Више од 400 кувара из 20 земаља надметало се да од хране направе чаролију и то не само за чуло укуса, већ да у јелу уживају сва чула.

Жири, строг, али правичан, предвођен славним именима бивше Југославије Стевом Карапанџом из Загреба и Милијаном Стојанићем из Београда трудио се да награди најмаштовитије и најкреативније. Организатор Зоран Мирашевић каже да се ових дана у Нишу бирају нови шампиони.

– Радује ме што се пуно младог света интересује за кување. Милијан и ја можемо бити спокојни јер стасавају нове генерације одличних кувара – каже Стево Карапанџа, задужен да оцењује такмичаре који су први пут кували у боксовима.

Он је у правом смислу речи био звезда овог шампионата јер су и старије госпође и младе даме желеле да се сликају с њим. Чуо се коментар да “ништа није остарио”, а гледале су га на ТВ пре распада бивше СФРЈ.

rep-magija-iz-tanjira-(3)

– Наши студенти су добили пилетину и 12 врста намирница, а по реакцији жирија надамо се наградама. Када је реч о националним јелима, направили смо комбинацију ајвара, спрже и наравно, роштиља – каже Момчило Цонић, професор гастрономије на Високој пословној школи у Лесковцу.

По пропозицијама Ваксовог система такмичења морали су да искомбинују на тањиру 150 грама меса, 120 грама поврћа и 50 милилитара соса. Цонић вели да је “лесковачка мућкалица”, по рецепту славног Драгија Бурета, једино аутентично српско јело, слично гулашу или једној врсти јела које се спрема у Израелу, али искључиво од рибе.

Жири је имао тежак задатак

Милијан Стојанић, познати шампион кувања каже да се после 40 година кување вратило на мале екране и да има доста емисија које популаришу кување.

– Примећујем, међутим, да мешају све и свашта. Јунетина не иде никако са ориганом, а ни пилетина са ђумбиром који се користи само за посластице – каже Милијан, који је помало забринут због наставног кадра.

– Деца желе да уче, али се бојим да немају од кога. Добар кувар има своју цену, а наш образовни систем није спреман да је плати.

Сви су желели да се сликају са Стевом Карапанџом

ИМПРОВИЗАЦИЈА ПОЖЕЉНА

Немојте Бечлији нудити “бечку шницлу” када дође у Србију. Није он због тога дошао. Понудите му наша јела која можете сервирати на модеран начин. Свака импровизација је дозвољена, чак потребна – каже Милијан, који је и директор Аргентинске асоцијације кувара “Аргала”.

Д. АЛИХОЏИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!