Београд — Председник НДС Борис Тадић изјавио је да ће за њега добар резултат на изборима бити онај који обезбеђује да политика те листе буде део државне политике.
Тадић је рекао да жели да политика те листе буде део државне политике, без обзира да ли ће она бити у власти или опозицији.
“Било би добро да имамо победнички резултат и да уђемо у власт, али сам спреман потпуно да будемо у опозицији, јер у овим околностима није добра ни опозиција, а лоша је и власт. Због тога смо ми као политичка листа по мом дубоком уверењу стварно једина алтернатива и једној и другој групацији”, рекао је Тадић у интервјуу Тањугу.
Тадић је, одговарајући на питање када ће бити предата листа коју предводи, објаснио да ће се то свакако догодити у законском року, али да жели да остави могућност још неким људима да се прикључе тој листи.
“Много је боље промислити са којим људима је могуће конкурисати пред грађанима у креирању једне владе у будућности и са тим људима изаћи пред грађане, а не журити са листом која није довољно квалитетна”, објаснио је Тадић.
Листа коју предводи ће се, како је објаснио, борити за поверење сваког грађанина, али ће, пре свега, настојати да активира онај део бирача који су намеравали да остану код куће.
“Примедбе да ћемо ми поделити бирачко тело некадашње ДС апсолутно не стоји, јер су манипулација оних људи који учествују у јавном животу Србије. Они обмањују грађане Србије зато што је политика која је вођена у опозицији претходних 15 месеци била снисходљива према власти, и утицала је на то да се људима смучи учешће на изборима”, рекао је Тадић.
“Ми данас имамо скоро милион грађана Србије који су некада учествовали на изборима, а који су само пре месец дана мислили да неће учествовати на изборима. Ја верујем да ће, након наше одлуке да кренемо на ове изборе са јасним идејама јасном визијом шта треба учинити у будућности, грађани изаћи на ове изборе. Ја позивам посебно оне који су гласали за наше листе у прошлости да и овај пут изађу на изборе и да нам дају поверење”, поручио је Тадић.
Објашњавајући да су такозвани “бели листићи” заправо глас за најбоље пласирану политичку странку на изборима, Тадић је рекао да су они који су на прошлим изборима били промотери тог вида бојкота заправо обманули грађане, јер у демократији нема негласања.
“И они који не изађу на изборе уствари гласају. Гласају за оног који је добио највише гласова због принципа обрачунавања гласачких листића. То је нешто што грађани треба да знају и зато их позивам да изађу на изборе. Веома је важно да грађани учествују на изборима , патиципирају, учествују у демократији, али и да доносе одлуке које су битне за њихов животни стандард. Јер они који не гласају и који дају беле листиће не могу да се буне”, нагласио је Тадић.
Према његовим речима, оне који су уочи прошлих избора били промотери белих листића данас критикују владу, а управо су они последњи који имају право да критикују јер су белим листићима гласали за ову владу и дали јој подршку.
На питање шта и ко ће бити мета критике његове листе у предизборној кампањи, Тадић је одговорио објашњењем да ће критиковати све што није добро у Србији, јер управо људи са искуством, иза којих стоје велика дела али и свест о почињеним грешкама, могу на најбољи начин да процене шта у држави није добро и шта мора да се поправи.
Он је истакао да листа коју предводи има јасан економски програм и да је примедба политичких истомишљеника да нема никакву политику трагикомична, будући да је једино што функционише у српској економији данас управо оно што је изграђено током мандата прошле владе.
“Није могуће развијати српску економију само хапшењем тајкуна. Српска економија мора да се развија на тај начин што се активира сваки капитал, и крупни капитал који поштује законе, тако да ту треба правити јасну дистинкцију између оних који крше закон и представници су крупног капитала и оних који поштују закон и развијају Србију истовремено”, казао је Тадић.
Како је додао, потребно је подстицајима активирати и развој породичних предузећа и истовремено израчунати који су подстицаји и субвенције корисни за индустрију и отварање нових радних места.
“Довођење ‘Фијата’ није довољно за Србију, треба нам четири или пет таквих инвестиција и компанија, али чак ни то не би било довољно ако не активирамо унутрашње капацитете и ресурсе којим располажу сами грађани”, казао је Тадић.
Огромни развојни ресурс Србије је, према његовим речима, свакако и пољопривреда, али пољопривреда која је високотехнолошка и која не може без страних партнера, као што би, на пример, могла бити Холандија.
“То су дакле модели које хоћемо да развијамо. Ја сам рекао и да морамо да извршимо реформе у три система: култури, образовању и здравству. На тај начин смањујемо државне трошкове и повећавамо потенцијале запошљавања, а оно што је било велико оптерећење српске привреде, слика Србије у свету, сталне демонстрације са људским жртвама, дилеме око тога да ли Србија иде у Европу или на Исток, то смо ми завршили у претходном мандату, што је такође наш допринос развоју српске привреде”, закључио је Тадић.