Ниш – Усред лета и на тропским јулским врућинама у Нишу је тема број један грејање у зимском периоду и распламсава се све више сукоб између грађана и Градске топлане. Због неслагања са начином обрачуна и наплате испоручене топлотне енергије и енормних рачуна, основано је и званично регистровано Удружење скупштина и савета станара незадовољних радом менаџмента топлане. У овом удружењу је већ 450 скупштина и савета станара стамбених зграда, са власницима десетак хиљада станова у којим живи више од 30.000 житеља Ниша.
Док се чланови овог удружења својски боре да дођу до праве истине како се обрачунава наплата топлотне енергије и шта све „улази” у њихове месечне рачуне, у Градској топлани тврде да примењују одлуке градског руководства и методологију обрачуна потрошње усвојену уредбом Министарства за енергетику и одлуком Агенције за енергетику.
У руководству Ниша после свих протеста, примедби и жалби грађана схватили су да је у случају овог јавног предузећа „враг однео шалу”. Градоначелник др Зоран Перишић недавно је изјавио да разуме незадовољство суграђана и да се веома озбиљно размишља да се обрачун испоруке и потрошње топлотне енергије врати „на старо” – да се грејање Нишлијама наплаћује по величини (квадратури) станова. О томе, међутим, још није расправљано. Ових дана, пошто је незадовољство корисника услуга топлане кулминирало окупљањем грађана и протестом испред топлане, огласио се и заменик градоначелника Љубивоје Славковић (бивши директор ЈП Градска топлана) који је рекао „да је узрок незадовољства грађана лош однос менаџмента топлане према њима”.
Пре градоначелника и његовог заменика градски већник Милош Банђур, задужен за рад комуналних предузећа у Нишу и који је учествовао у разговорима са представницима удружења, рекао је поред свега другог и „да је сукоб између грађана и топлане исполитизован”, што је оцењено невештим и неуспешним покушајем да се објасни ситуација око незадовољства Нишлија радом менаџмента топлане.
У међувремену, до јуче је 486 власника станова поднело писмене захтеве да буду искључени са мреже даљинског грејања. Једноставно, не желе више да се греју као до сада јер им је прескупо и траже да им се довод топлотне енергије до радијатора у становима затвори. Свакодневно се топлани подноси између 30 и 50 оваквих захтева.
Незадовољни грађани окупљени у посебно удружење затражили су да се цена грејања умањи за исто онолико колико су смањење плате и пензије одлуком Владе Србије, и то од рачуна које су добијали крајем прошле године, пре повећања цене. Такође траже одговоре зашто им се кроз рачуне наплаћују трошкови за рекламу топлане, обавезе које предузеће има за превоз својих радника који не добијају картице за градски саобраћај, али и многи други – „остали трошкови”, међу којима је доскора било и организовање одласка радника топлане на радничке спортске игре.
Hoce li se stati vec jednom sa pljackom gradjana Srbije?
Gde su motke I to usrane pa sva ta govna po usta I njihove porodice pa sve tako do na sud I to javni sud u sred polje a onda izvrsenje smrtne kazne