Београд — Економиста Иван Николић каже да је потребан опрез код најављеног смањења плата у јавном сектору, јер наша економија пре свега зависи од домаће тражње.
Предвиђене мере и реформе, изнете у експозеу премијера Александра Вучића, Николић види као синтезу свега онога што се могло чути последњих месеци о томе шта треба српској економији и шта нисмо урадили у претходном периоду.
„Готово да немам никаквих примедби, јер је то оно све што су економисти мање – више предлагали у прошлости, једина већа дилема по мени јесте смањивање плата, односно прелазак са садашњег солидарног опорезивања на линеарно од 10 одсто“, рекао је Николић.
Он је казао да је мотив државе да том мером смањи расходе, односно трошак државе, али да крајњи циљ те мере није само по себи обарање расхода већ смањивање дефицита.
Ипак, наводи Николић, примери из нашег буџета показују да се дефицит не смањује у мери у којој се смањују трошкови, јер је наша економија зависна, пре свега, од домаће тражње, „коју када редукујете директно поткопавате приходну страну буџета“.
Он сматра да је добро што би, како је најављено, опорезивање плата у јавном сектору од 10 одсто требало да почне тек од јула, тако да има још два месеца да се та мера „упакује“ на прави начин.
„Искуство показује да оно што добијете на мосту изгубите на ћуприји, у нашем случају и дефицит се повећава упркос томе што смо свакако штедели у буџету и што смо повећавали неке индиректне порезе“, рекао је Николић.
Он је нагласио да ће права мера опоравка јавних финансија и правог реструктуирања бити оживљавање привредних активности, што једино битно може да промени стање јавних финансија.
Како је рекао, опоравак српске привреде је процес који ће трајати годинама и никако не смемо очекивати резултате преко ноћи или неки преокрет у скоријој будућности. „Годинама смо пропадали и ако истим стопама сада кренемо да се уздижемо биће нам потребно дупло више времена, тако да је реч о периоду који се мери годинама“, казао је Николић.
Танјуг