Стивен Бенон, некадашњи идеолог кампање Доналда Трампа и нове деснице, у Бриселу оснива фондацију која ће подржати крајњу десницу пред изборе за Европски парламент, а како пише Дојче веле, крајњи циљ је борба против утицаја Џорџа Сороша.
Звали су га „Трамповим Дартом Вејдером“, генијалцем из сенке, човеком који је наводно одлучујуће утицао на концепт председничке кампање која је њујоршког милијардера увела у Белу кућу.
Стивен Бенон (64), некадашњи издавач утицајног конзервативног портала Брејитбарт, важи за водећег идеолога онога што се у Америци назива „Ол рајт“ (алтернативна десница), а у Европи „нова десница“.
Бенон је свега шест месеци био Трампов саветник, након чега је међу њима „пукло“ у августу прошле године.
Понешто о разлазу се могло прочитати у бестселеру новинара Мајкла Волфа („Огањ и гнев: У Трамповој Белој кући“).
Бенон је, према том извору, Трампа сматрао „неписменим идиотом“ који се бојао уласка у Белу кућу.
Трамп је, наводно, мислио да је Бенон полудео, чак је и за њега био превише радикалан.
Ипак, сива еминенција нове деснице није отишла у пензију. У марту је Бенон наступио пред присталицама француског Националног фронта у Лилу.
Ових дана је амерички информативни портал „Дејли бист“ објавио Бенонове намере да ускоро у Бриселу оснује фондацију „Покрет“ („The Movment“), која треба да подржи снаге десније од традиционалних конзервативаца и демохришћана.
Циљ је поход десничара на Европски парламент, чији се нови сазив бира у мају идуће године.
Фондација ће наводно подржати такве странке широм ЕУ анализама, истраживањима, идеолошким материјалом.
Немачки новинар Тилман Јенс у разговору за „Дојче веле“ упозорава да је Бенон посебно вешт и посебно опасан у изборним кампањама. „Бенон је увек себе видео као господара таме. Не воли транспарентност, увек је у позадини. Никада се није гурао у први ред већ је делао као снајпериста из другог или трећег реда. То је опасно код њега“, сматра Јенс, који је прошле године објавио књигу „Стивен Бенон — Трампов мрачни шаптач“.
„Опасност се састоји у томе да, користећи сва средства без скрупула, Бенон иницира изборну кампању потпуно нових димензија. Ун поређењу с тим, све на шта смо навикли биће дечија игра“, додаје Јенс.
Иако у Немачкој већ има гласова који траже да се Бенону забрани долазак у Европу, није јасно на којим би основама то било учињено.
Према Беноновим најавама, „Покрет“ ће имати десетак стално запослених, укључујући стручњаке за испитивање јавног мњења и комуникације.
Ултимативни циљ је прилично крупан — победа над либералном Европом коју, према Бенону, одлучујуће подстиче америчко-мађарски милијардер Џорџ Сорош са својом фондацијом.
„Отворено друштво“ је за тридесетак година упумпало 32 милијарде долара у сврхе стварање либералног друштва.
Ако се може веровати круговима око Бенона, наредне године у Европи могле би да буду борба два америчка утицаја.
О Сорошу, којег сматра непријатељем над непријатељима, Бенон каже: „Сорош је бриљантан. Зао, али бриљантан“, пренео је „Дојче веле“.
Танјуг