БЕОГРАД, Србија – војници патролирају улицама са прстом на обарачима њихових аутоматских пушака. Војска чува изложбени простор претворен у привремену болницу претрпану редовима металних кревета за оне који су инфицирани Kорона вирусом. Српски предцедник упозорава грађане Београда да на гробљима неће бити места за мртве ако буду игнорисали наредбе његове владе.
Од када је председник Александар Вучић, 15. Марта, најавио Ванредно Стање без дефинисаног времена трајања , парламент је гурнут у запећак, границе су затворене, наметнут је дванаесточасовни полицијски час под контролом полиције и грађанима старијим од 65 година је забрањено напуштање својих домова – што су једне од настрожих мера за сузбијање ЦОВИД-19 пандемије у Европи.
Српски лидер, који издаје нове уредбе на својим драматичним свакодневним обраћањима, је преотео комплетну власт, изазивајући неслагање код неистомишљеника који тврде да је његово преузимање власти неуставно.
Родољуб Шабић, бивши државни повереник за заштиту личних података, каже да је Вучић, најавом ванредног стања, преузео „потпуну надмоћ“ над доношењем свих одлука током кризе, иако је његова улога по Уставу само церемонијална.
„Он издаје наредбе које су аутоматски прихваћене од стране Владе“, додао је Шабић. „Без провере и преиспитивања“.
У пост комунистичкој Источној Европи, а и на другим местима, популистичке вође спроводе строге мере које укључују неконтролисан надзор мобилних телефона својих грађана и дугогодишње затворске казне за оне који не поштују уредбе о „затварању“.
Шефица за људска права при ОСЦЕ (Органисатион фор Сецуритy анд Цооператион ин Еуропе), је рекла да, иако она разуме потребу за брзим реаговањем у циљу заштите популације од ЦОВИД-19 пандемије, новопроглашена ванредна стања морају дефинисати време трајања и обезбедити надзор парламената тих држава.
„Ванредно стање, где год да је проглашено и без обзира на разлог проглашавања, мора одговарати свом циљу и трајати само онолико колико је неопходно“, изјавила је Ингибјорг Солрун Гисладотир, шефица за људска права при ОСЦЕ.
У временима националних криза, државе често предузимају мере које активисти за хуманитарно право виде као ускраћивање слобода грађана, као што су појачани надзор, полицијски час, спречавање слободног кретања или ограничавање слободе изражавања. Да би спречила ширење вируса, Kина је закључала читаве градове почетком године док је Индија закључала целу државу.
Истраживач за Амнестy Интернатионал, Масимо Мориати је изјавио да су по међународном хуманитарном праву ванредна стања дозвољена, али само под гаранцијом да те рестриктивне мере не постану „нова нормалност“.
Он је изјавио за Ассоциатед Пресс да „Ванредна Стања могу да трају само док траје стварна опасност због које су оне и донешене“.
У чланици Европске Уније, Мађарској, парламент је донео закон који омогућује влади Виктора Орбана да влада путем уредби током трајања ванредног стања које је проглашено 11. Марта.
Тај закон такође предвиђа законске казне у трајању до пет година за оне који шире лажне информације о пандемији и до осам година за оне који се оглушују о мере владе за ширење Kорона вируса, као што су полицијски час или карантин.
Званичници и групе за хуманитарно право тврде да овај закон отвара могућност за трајно ванредно стање и даје Виктору Орбану и његовој Влади „царте блансхе“ прилику да ограничи људска права и угуши слободу медија.
Према речима Тање Фајом, чланице Европског Парламента „Орбан размонтирава демократију пред нашим очима“. „Ово је срамота за Европу, њене основне вредности и демократију. Он (Орбан) је искористио Kорона вирус као изговор за убијање демократије и слободе медија“, закључује она.
„Ово није начин на који се приступа реалној кризи коју доноси ЦОВИД-19 пандемија“, изјављује Давид Виг, директор Амнестy Интернатионал –а за Мађарску.
Мађарка министарка правде, Јудит Варга је изјавила да су критике упућене поводом овог закона „политички напади базирани на погрешном тумачењу или намерно извртање његовог садржаја“
Хвала Александра Аллан за превод. Овај чланак је волонтерска подршка људи који су се одазвали позиву иницијативе Не давимо Београд да преводима изабраних текстова допринесу ширењу релевантних информација о пандемији ЦОВИД-19 и пратећим ефектима и последицама по свет око нас. Изнети ставови нису нужно ставови Не давимо Београд, већ повод за дискусију и разговор.
Уколико желите да допринесете превођењем или имате предлоге интересантних текстова које би волели да преведемо на српски језик укључите се у дискусију на овом ЛИНKУ.
И друге Владе такође примењију екстремне мере.
У Израелу, привремена влада Бенџамина Нетењахуа је донела низ мера за спречавање новог вируса. Оне укључују мере електронске присмотре без преседана и успоравање рада судова што је резултирало у одлагању суђења самом Нетењахуу који се терети за корупцију.
У Русији су власти појачале притисак на медије и кориснике друштвених мрежа како би контролисали наратив под изговором спречавања ширења Kорона вируса.
Москва је прва стављена „под кључ“ а многи други региони су се убрзо прикључили.
Под изговором да спречавају ширење „лажних вести“ власти врше притисак на грађане који размењују мишљења на друштвеним мрежама и на медије који критикују владин одговор на пандемију.
У Пољској су грађани забринути због нове Владине апликације за телефоне намењене људима у карантину.
Паноптyкон Фондација, група за људска права која се супроставља овој врсти надзора тврди да су чак и неки корисници који подржавају Владине напоре да се супроставе пандемији, забринути због тога што су принуђени да дају превише личних информација својој, иначе, конзервантивној Влади.
Иако је, према подацима Јохн Хопкинс универзутета, у Србији пријављено приближно 800 случајева и 16 преминулих од Kорона вируса (податак у тренутку када је чланак написан – крај Марта. прим.прев.), тестирање је ограничено на изузетно мали број људи. Експерти верују да је број жртава у ствари много већи. Већина људи жаражених вирусом има веома слабе или умерене симптоме ако што су повишена температура или кашаљ али за неке, поготову старије и оне са већ постојећим здравственим проблемима, симптоми могу бити много озбиљнији који воде до упале плућа или смрти.
Слике трансформације огромне сајамске хале из времена комунизма у Београду у инпоровизовану болницу за заражене су изазвале широко распрострањен страх у јавности јер је зграда изгледала као притвор са бескрајним редовима металних кревета за 3000 људи.
Председник Србије је изјавио да му је драго да су се људи уплашили, додајући да би изабрао и гору локацију ако би то спречило грађане да крше његово Остани-код-киће наређење.
„Неко треба да проведе 14 до 28 дана тамо“, нагласио је Вучић, „Мене није брига ако им није удобно. Ми се овде боримо за људске животе“.
„Не давимо Београд“, група грађанских активиста, је покренула онлине петицију против, како они наводе, Вучићеве злоупотребе власти и ускраћивања основних људских права. Они кажу да његова честа јавна обраћања уносе панику међу већ узнемирене грађане.
„Нама нису потребне Вучићеве свакодневне драме, већ истина: конкретни подаци и упутства од стране стручњака“, наводи се у петицији.
Сарадници на тексту: Јована Гец и Пабло Горонди из Будимпеште, Мађарска и Ванеса Гера из Варшаве
Превод са енглеског: Александра Аллан
недавимобеоград.рс