„Ја бих заокружио једно велико ‘не’ на референдуму у недељу.“ Ово је грчком народу поручио добитник Нобелове награде за економију Пол Кругман.
У својој колумни, коју пише за „Њујорк тајмс“, Кругман објашњава да би он гласао против наставка сарадње са Тројком.
Нобеловац сматра да постоје два разлога због којих би Грци требало да се захвале кредиторима на „сарадњи“ и пођу својим путем.
Први разлог је зато што би напуштање евра било много бољи потез од „остајања на мртвој тачки као у протеклих пет година“, и друго, гласање за наставак сарадње са кредиторима значило би скоро сигуран крах владе Алексиса Ципраса и Сиризе.
Левичарска партија је на власт дошла управо због програма одбацивања мера штедње које су наметнули ММФ, ЕЦБ и државе еврозоне.
„Сада је дошао тренутак одлуке, који је Ципрас препустио народу Грчке, који има прилику да сам одлучи о својој судбини. Искрено се надам да ће донети праву одлуку“, написао је Кругман.
Прослављени нобеловац је додао да је „најтеже прошло“, и да популарни „Греxит“ уопште није тако катастрофалан како се неки труде да га представе.
„Океј, грчке банке су затворене, а контрола капитала је уведена. Излазак Грчке из евра (Греxит) уопште није тако страшан, а ситуација о напуштању евра делује много светлије од останка у истом систему“, закључио је Пол Кругман.
Нобеловац и критичар Џорџа Буша
Пол Робин Кругман је амерички економиста, колумниста, писац и друштвени коментатор. Тренутно предаје економију и међународне односе на универзитету Принстон, и пише редовну колумну за „Њујорк тајмс“ од 2000. године.
Кругман је у академским круговима познат по свом раду на теорији трговине и обрађивању валутних криза и нове трговинске теорије. Обично се сматра неокејнзијанским економистом, док су му политички ставови блиски америчком либерализму и прогресивизму. Познат је као жестоки критичар Џорџа Буша и његове економске политике. За време председничких избора 2008. критиковао је економску платформу Барака Обаме, држећи да је далеко супериорнија економска платформа коју је предложила Хилари Клинтон. Године 2008. добио је Нобелову награду за економију
В. Филиповић, Блиц
http://www.novi-svjetski-poredak.com/2012/11/28/europska-unija-do-sada-najslozeniji-projekt-rimokatolicke-crkve/