Београд — Поједини власници полиса осигурања Таково осигурања, нису успели да наплате потраживања јер институција која би требало да их исплати не постоји.
Народна банка Србије одузела је дозволу за рад Таково осигурању из Крагујевца а поједини власници њихових полиса још нису наплатили потраживања на име накнаде штете, уз образложење да је до застоја дошло због кашњења са исплатом Гарантног фонда, који у ствари не постоји, саопштила је Национална организација потрошача Србије.
Законом о обавезном осигурању у саобраћају из 2009. године предвиђено је оснивање Гарантног фонда са својством правног лица до 30.06.2012. године, а са рачуна Гарантног фонда исплаћају се осигуране суме и накнаде штете оштећеним лицима из средстава друштава за осигурање над којима је покренут стечајни поступак.
На основу изнетих инфрмација, такође остављамо грађанима да процене да ли и чије интересе штите НБС, Удружење осигуравача (УОС), Министарство финансија и остали органи и институције који се финансирају од новца пореских обвезника и чије су интересе дужни да штите. Намеће се закључак да је област осигурања једна од најнеуређенијих области где се не зна ко и на основу којих критеријума управља огромним свотама новца. Остаје нада да ће најављено отварање преговарачих поглавља, увести ред у ову област и да ће грађани Србије знати коме, колико и за шта плаћају преко полиса обавезних осигурања на шта имају право по Уставу и законима Републике Србије.
НОПС наводи да тај фонд још није почео да ради, а Народна банка Србије одговорила је да она “нема сазнања да је тај фонд почео да ради”.
Основним Законом о осигурању прописано је, подсећа НОПС, да надзор над обављањем делатности осигурања врши НБС и да је њен одговор неприхватљив. Такође, наведено је да НБС, у вршењу надзора, сарађује са повезаним лицима, органима и институцијама.
“Чињеница да Гарантни фонд није основан, иако је законом дефинисан рок истекао, потврђена је и у Министарству финансија, што само верификује наша сазнања да Министарство, као предлагач не поштује сопствене законе”, истиче НОПС у саопштењу.
Законом је предвиђено да ће до оснивања Гарантног фонда, његове послове обављати Удружење осигуравача Србије (УОС), као непрофитна организација која обавља послове од заједничког интереса чланова Удружења. “Из наведеног се да закључити да УОС располаже новцем грађана Србије на основу одлука Управног одбора, а које чини се, не подлежу контроли државних органа.
У потпуности су нејасни критеријуми на основу којих УОС одлучује о захтевима за накнаду штете, а што је још занимљивије, по којој формули се дошло до магичног процента од 45 одсто, за колико је поскупело обавезно осигурање од аутоодговорности”, наводи НОПС.
С обзиром на то да се ради о врсти обавезног осигурања, НБС је дала сагласност за поскупљење. “Не можемо да се отргнемо утиску да је НБС давањем сагласности, заштитила интересе душтава за осигурање и Удружења осигуравача, а не интересе осигураника”, наводи НОПС.
НОПС додаје да се најбоље види како се штите интереси осигураника из податка да је на дан 30. октобра било 11.708 нерешених захтева за исплату штете друштава за осигурање.
Једно од образложења НБС за давање сагласности за повећање цене полиса за обавезно осигурање аутомобила, је и повећање лимита за исплату штете у саобраћајним удесима.
Законом о обавезном осигурању у саобраћају утврђено је повећање нивоа заштите оштећених трећих лица најкасније од 13. октобра ове године, тј. сума осигурања се повећава на милион евра за штете лицима и 200.000 евра за штете на стварима.
“Наведено повећање минималних осигураних сума, које ће бити и до 16 пута више у односу на тренутни ниво, одражава се како на повећање штета које исплаћују друштва за осигурање, тако и на повећање захтеваног нивоа премије осигурања”, каже се у одговору НБС , који је објављен у средствима информисања.
“То образложење НБС вређа интелигенцију грађана Србије, јер пракса друштава за осигурање и судска пракса не памте да је икада по једном штетном догађају оштећеним лицима исплаћена најмања осигурана сума од 100.000 долара, која је важила до ступања на снагу нових износа осигураних сума”, наводи НОПС.
Б92, Танјуг
izneo vlasnik jer ga dragica forsila za fond on je otkacio ne vvolese srbi iz kg // verko kumovao u gk tek ce doci 5 oktobar cekajte
mmf i ostalih lesinara prosto ko pasulj . dali norvezani i svajcarci diluju sa mmf , naravno da ne
vaše interese,jebo vas onaj ko vas tu postavi,izjebali ste sve u državi
licno svoje!
Garantni fond postoji, ne vidim u čemu je problem? Problem je u povećanju premija, jer nema realnog osnova. Ili su opljačkani obavezni fondovi koje svako osiguravajuće društvo mora da ima… Osiguranja su desetostruko smanjila naknade šteta nakon uredbe iz 2010. za vreme Mirka Marjanovića. Tu su ukrali, a sada su ovo samo posledice.
Vladara Srbije
Vladara Srbije