Предстојећи парламентарни избори у Норвешкој покренули су дебату о националним вредностима и односу који би требало имати према ЕУ.
“Земља која се увек супротстављала елитама”…
Такође, једна од тема је и о одговорност према мигрантима и азилантима. Док Велика Британија гледа у Норвешку као могући модел свог будућег односа с Бриселом, неки у Норвешкој виде Велику Британију као пример потпуног прекидања веза са ЕУ.
Обе велике партије, левичарска Лабуристичка партија и десничарски конзервативци, губе подршку бирача и гледају да се повежу с мањим партијама како би после избора у понедељак имали већину у парламенту.
На власти је сада коалиција конзервативаца и популистичке Партије напретка, коју подржавају хришћански демократи и либерали. Главна опозициона странка је Лабуристичка партија, која има највише места у парламенту, али нема већину.
Норвешка није чланица Уније, али има приступ јединственом тржишту ЕУ и прихвата слободно кретање људи из ЕУ.
– Ми смо земља која се увек супротстављала елитама. ЕУ је елита која одузима превише власти нашем парламенту. Ми мислимо да даје превише суверенитета неизабраној бирократији у Бриселу – рекао је за АП лидер Партије центра Сигве Слагсволд.
За разлику од њега, лабуристи и конзервативци не желе да мењају садашње односе са ЕУ.
Лабуристи ће због пада популарности зависити од евроскептичне партије Социјалистичка левица, а можда и од Зелених и крајње левичарске Црвене партије, од којих ниједна није задовољна везама Осла и Брисела.
А шта са нафтом и гасом?
Још једна тема око које не постоји слагање норвешких партија јесте експлоатација нафте и гаса. Док се социјалисти, Зелени и Црвена партија противе даљој експанзији те индустрије, која чини више од половине норвешког извоза, лабуристи и конзервативци су искључили могућност окончања експлоатације тих ресурса.
Када је у питању десно крило, истраживања показују да конзервативци једва имају већину, али под условом да одрже на окупу мање партије. Другачије визије хришћанских и норвешких вредности испречиле су се, међутим, између Партије напретка и хришћанских демократа.
Високи званичник Партије напретка изазвао је критике хришћанских демократа због изјаве да би оне којима није одобрен азил требало затворити док чекају депортацију.
– Желимо да Норвешка буде призната као земља која остаје верна својој међународној репутацији, коју карактерише саосећање, миротворство и спремност да брани сиромашне земље и оне који беже да спасу своје животе. Желимо нову владу у коју није укључена Партија напретка – рекла је лидерка хришћанских демократа Хилде Фрафјорд Јонсон.
Вестионлине