Фирма градоначелника Београда Синише Малог и његове породице наводно је бесплатно добила 10 хектара државног земљишта, ново је откриће до којег је дошао КРИК.
Како је показало истраживање КРИК-а, пословни партнер породице Мали, Срђан Гајић незаконито је пренео земљу с приватизованог предузећа у власништво њихове фирме, због чега је осуђен, а против породице градоначелника Београда није вођена истрага. Истраживање је показало да је породица Мали покренула производњу ђубрива за узгој шампињона, а власништво над земљом су пребацили на офшор фирму с Девичанских острва, док је приватизовано предузеће од којег је земља одузета пропало и отишло у стечај.
Ово земљиште недалеко од Вршца било је у власништву државе, а користио га је државни произвођач детелине „Алфа Протеин“. „Алфа Протеин“ је приватизован 2003. када га је на аукцији купио директор предузећа Срђан Гајић. У то време, Синиша Мали радио је у Агенцији за приватизацију као директор Центра за тендере и био је задужен за продају великих државних предузећа.
Након приватизације, Гајић је незаконито поклонио десет хектара државног земљишта које је користио „Алфа Протеин“ приватној фирми „Цомпост Гроуп“. Ова фирма је тада била у већинском власништву оца Синише Малог, Борислава, и његових пословних партнера. Земљу, према судским списима, никада нису платили. „Алфа Протеин“ је затим отишао у стечај.
Радници су против Гајића поднели кривичну пријаву, а тужилаштво у Вршцу га је оптужило за злоупотребу овлашћења у привреди јер је незаконито пребацио државно земљиште на компанију породице Мали. Гајић је правоснажно осуђен у фебруару ове године на две године условне казне. Умешаност градоначелникове породице није испитана. Земљу су искористили да покрену производњу компоста – органске материје која се користи за узгајање шампињона. Породица је, у међувремену, власништво над земљом сакрила иза офшор компаније са Британских Девичанских острва – „Алессио Инвестмент Лтд.“
Синишин отац Борислав основао је 2004. компанију „Ферди Генетицс“, а та компанија била је већински власник „Цомпост Гроуп“ на коју је уписано спорно земљиште. Крајем августа 2009. Борислав Мали пребацио је „Ферди Генетиц“ на свог сина Синишу који је заједно с фирмом постао и власник земље. Само десет дана касније, Синиша Мали продао је „Ферди Генетицс“ и земљу офшор фирми „Алессио Инвестмент Лтд.“ за нешто више од пола милиона евра – пише у уговору.
Директор фирме „Алессио Инвестмент“ у тренутку продаје био је управо Синиша Мали, откривају новинари КРИК-а и ОЦЦРП-а. Ова офшор компанија имала је представништво у Београду на адреси његовог стана, а директор представништва била је његова супруга, показује документација с Девичанских острва и српског пословног регистра АПР. Није познато да ли је Синиша Мали самом себи продао земљу за пола милиона евра или неком мистериозном купцу који се крије иза офшор компаније за коју он и његова супруга раде. Новинари су му упутили захтев за интервју, али до данас није одговорено из његове Службе за односе са јавношћу.
Синиша Мали је радио у Агенцији за приватизацију до краја 2003. године. На то место поставила га је Демократска странка као младог економисту који је требало да омогући да приватизација највећих српских предузећа прође по закону. Након година проведених у приватном сектору, Мали је постао једна од најутицајнијих особа у држави пошто је Српска напредна странка (СНС) Александра Вучића формирала владу. У јануару 2013. године, постао је економски саветник Вучића задужен за послове са Уједињеним Арапским Емиратима, а у априлу 2014. године именован је за градоначелника Београда.
Градоначелников брат Предраг Мали такође је био укључен у овај посао – радио је као директор фирме „Ферди Генетицс“ од оснивања 2004. године, а касније и као директор „Цомпост Гроуп“ од 2007. године. Новинари КРИК-а и ОЦЦРП-а дошли су и до банковног документа на којем се види да је Предраг Мали 2011. године на рачун „Цомпост Гроуп“ уплатио 250.000 евра.
Након што је њихов пословни партнер Срђан Гајић оптужен, брат градоначелника Београда био је један од сведока на суђењу. Тада је рекао да је „Ферди генетицс“ (већински власник „Цомпост Гроупа“) фирма „чији је једини власник мој брат Синиша Мали“. Предраг Мали открио је и да је „Цомпост Гроуп“, пошто је постала власник земљишта, то земљиште и објекте користила као покриће за кредите узимане од државне Комерцијалне банке. Најмање 250.000 евра је узето од банке, а Синиша Мали је, иначе, од јула 2013. до новембра 2014. био председник управног одбора Комерцијалне банке.
Земљиште је и данас у власништву „Цомпост Гроуп“, али је ова фирма променила власника. Од јуна 2013. године власник је Ивица Ђолић. Он је тада откупио власништво од „Алессио Инвестемент Лтд.“ Није познато да ли је Синиша Мали Агенцији за борбу против корупције пријавио директорску позицију у офшор фирми, пошто је агенција одбила да новинарима омогући увид у пријављене податке.
Док је компанија „Цомпост Гроуп“ пословала и зарађивала новац за породицу Мали, бивше државно предузеће „Алфа Протеин“, од кога је одузета земља, отишло је у стечај. Бивши директор „Алфа Протеина“ Лазар Мазманидис рекао је да је то предузеће некада било успешан произвођач луцерке коју је узгајало више него што је могло да извезе и прода. Данас је у процесу затварања, пише КРИК.
Пре недељу дана, КРИК је објавио да је Синиша Мали као директор две офшор компаније у Бугарској купио 23 стана и један на своје име. Апаратмани су купљени од Срђана Дабића који је 2003. године као директор руског „Лукоила“ сарађивао са Синишом Малим у приватизацији бензинских пумпи „Беопетрол“. Савет за борбу против корупције тврди да је држава приликом ове приватизације оштећена. Станови су купљени преко офшор фирми „Бригхам Холдинг & Финанце Инц.“ и „Етхам Инвест & Финанце Цорп.“, регистрованих на Девичанским острвима. До данас јавности није речено ко стоји иза ових офшор структура, а Агенција за борбу против корупције покренула је поступак да утврди да ли је Мали пријавио све своје директорске позиције.
крик.рс
Ima se utisak da je Vučić namerno sklonio Malog u Kinu dok se prašina oko njegove afere ne slegne! Kako stoje stvari, on bi tamo mogao da ostane veoma dugo jer se afere otkrivaju lančano!