Лондон — Свету прети нови талас дужничке кризе, а међу угроженим земљама је и Србија, оцењује се у најновијој анализи „Ренесанс капитала“.
Ова анализа је заснована на подацима ММФ и прогнози Европске комисије.
Водећи економиста „Ренесанс капитала“ Чарлс Робертсон тврди, након што је проучио свежу оцену стања здравља глобалне привреде коју су ове седмице дали експерти ММФ-а, да сада највеће дужничке проблеме имају три чланице групе седам најразвијенијих западних држава – Јапан, САД и Велика Британија, али и Шпанија и Ирска.
Буџетски дефицити у САД и Великој Британији су још од почетка глобалне финансијске кризе 2008. године огромни, а амерички државни дуг је већи од сто одсто вредности БДП-а.
У Јапану је ове године државни дуг увећан на рекордан ниво и премашује 200 одсто вредности оствареног БДП-а.
У групи проблематичних земаља, када је реч о превисоком државном дугу, до минуле године су се медју брзо растућим и мање развијеним земљама налазиле само Индија и Египат, али том двојцу се лане прикључила и Србија, а на путу је да то учини и Гана, наводи Робертсон.
Занимљиво је да се у анализи „Ренесанса“ не спомињу огромни дужнички проблеми Грчке, док се упозорава и на драматичан раст дугова Бразила и Мадјарске која већ годинама важи за „јако презадужену земљу“.
Стручњаци „Ренесанса“ су направили, на основу података ММФ-а и Еврокомсије, графички приказ нивоа државних дугова и буџетских дефицита и по оба показатеља положај Србије је врло проблематичан.
Медју земљама које су сада „далеко од дужничке кризе“, пошто имају буџетски суфицит или врло низак дефицит и јако низак ниво државног дуга, Робертсон убраја Русију, Казахстан, Индонезију, Нигерију и Филипине.
У групу дужнички „безбедних“ земаља могу се прикључити, према оцени Робертсона, Кина, Тајланд и Либија, јер њихов дуг не премашује 60 одсто вредности БДП-а.
Иако су дугови Јужне Африке, Пољске, Чешке, Хрватрске, Украјине, Мексика и Малезије у „дозвољеној“ граници од 40 до 60 одсто, њихов положај постаје проблематичан због све слабијих буџетских показатеља и опадајућег привредног раста, наводи се у истој анализи и закључује да је сада проблем државних дугова више изражен у земљама еврозоне, него у државама југоисточне Европе.
Танјуг