Економија

Нова дужничка криза прети и Србији

Лондон — Свету прети нови талас дужничке кризе, а међу угроженим земљама је и Србија, оцењује се у најновијој анализи “Ренесанс капитала”.

Ова анализа је заснована на подацима ММФ и прогнози Европске комисије.

Водећи економиста “Ренесанс капитала” Чарлс Робертсон тврди, након што је проучио свежу оцену стања здравља глобалне привреде коју су ове седмице дали експерти ММФ-а, да сада највеће дужничке проблеме имају три чланице групе седам најразвијенијих западних држава – Јапан, САД и Велика Британија, али и Шпанија и Ирска. 

Буџетски дефицити у САД и Великој Британији су још од почетка глобалне финансијске кризе 2008. године огромни, а амерички државни дуг је већи од сто одсто вредности БДП-а. 

У Јапану је ове године државни дуг увећан на рекордан ниво и премашује 200 одсто вредности оствареног БДП-а. 

У групи проблематичних земаља, када је реч о превисоком државном дугу, до минуле године су се медју брзо растућим и мање развијеним земљама налазиле само Индија и Египат, али том двојцу се лане прикључила и Србија, а на путу је да то учини и Гана, наводи Робертсон. 

Занимљиво је да се у анализи “Ренесанса” не спомињу огромни дужнички проблеми Грчке, док се упозорава и на драматичан раст дугова Бразила и Мадјарске која већ годинама важи за “јако презадужену земљу”. 

Стручњаци “Ренесанса” су направили, на основу података ММФ-а и Еврокомсије, графички приказ нивоа државних дугова и буџетских дефицита и по оба показатеља положај Србије је врло проблематичан. 

Медју земљама које су сада “далеко од дужничке кризе”, пошто имају буџетски суфицит или врло низак дефицит и јако низак ниво државног дуга, Робертсон убраја Русију, Казахстан, Индонезију, Нигерију и Филипине. 

У групу дужнички “безбедних” земаља могу се прикључити, према оцени Робертсона, Кина, Тајланд и Либија, јер њихов дуг не премашује 60 одсто вредности БДП-а. 

Иако су дугови Јужне Африке, Пољске, Чешке, Хрватрске, Украјине, Мексика и Малезије у “дозвољеној” граници од 40 до 60 одсто, њихов положај постаје проблематичан због све слабијих буџетских показатеља и опадајућег привредног раста, наводи се у истој анализи и закључује да је сада проблем државних дугова више изражен у земљама еврозоне, него у државама југоисточне Европе.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!