Четврта економија ЕУ пред могућим несташицама струје на зиму, јер је Алжир прекинуо испоруке гаса кључним цевоводом ка Пиринејском полуострву
Кад је крајем октобра постало јасно да Алжир не одустаје од намере да прекине доток гаса Шпанији цевоводом МЕГ преко територије суседног Марока (уговорен на 25 година, с роком истека 1. новембра), потражња за фењерима у Шпанији порасла је 230 одсто, објавила је француска фирма за трговину спортском и камп опремом „Декатлон”. У међувремену, шпорети на плин и ћумур иду као алва по гвожђарским радњама у Мадриду: „Шушка се да нећемо имати струје, људи паниче”, пренела је британска агенција изјаву једног трговца.
Текућа енергетска криза донела је Шпанији вишеструка горка отрежњења. Наиме, држава са 46,7 милиона становника не поседује ниједан домаћи употребљиви извор енергије (сем ветра и сунца), примећују у лондонском Ситију. Истовремено, Шпанија је географски прилично изолована од густе мреже гасовода која постоји у „континенталнијим” регијама уније. Притом, шпанске енергетске фирме набављају нафту и гас увозом из чак 14 држава. Увоз из Алжира је до 1. новембра обезбеђивао Шпанији готово половину неопходног природног гаса, и то махом преко цевовода Алжир – Мароко – Пиринејско полуострво.
А онда је Алжир због веома сложених и рапидно погоршаних политичких односа с Мароком донео одлуку да од 1. новембра неће обновити енергобизнис гасним коридором „Магреб Европа гас”. Та одлука има најмање две последице по енергетику у региону око Гибралтара. С једне стране, Мароко је лишен око 10 одсто природног гаса који је донедавно Алжир испоручивао МЕГ-ом (у оквиру подмиривања транзитних трошкова). А с друге, Шпанија се нашла пред предлогом да јој испоруке гаса из Алжира стижу с друга два колосека: поморским цевоводом „Медагаз”, далеко мањег капацитета од МЕГ-а, и (све скупљом) танкерском доставом. Да ствар за енергетско снабдевање Шпаније буде замршенија, краћи поморски цевовод „Медагаз” је на алжирској страни под темељном реконструкцијом ради проширења капацитета: завршетак радова најављен је за крај овог или следећег месеца. Истовремено, Скикда, један од два алжирска терминала за утовар течног природног гаса (ЛНГ) бележи последњих година продужене прекиде рада, истиче „СиП глобал платс”, глобална енергоконсултантска фирма са седиштем у Лондону. Алжир је током ове јесени у више наврата уверавао званични Мадрид да ће испунити све своје уговорне обавезе према Шпанији и да је спреман на дијалог о даљој сарадњи.
Некако у исто време, званични Алжир и Анкара ових дана увелико воде преговоре о продужетку текућег уговора о снабдевању Турске течним природним гасом из правца северноафричке државе, једног од оснивача ОПЕК-а и чланице глобалног Удружења произвођача природног гаса. Иначе, 90 одсто турског увоза из Алжира односи се на енергенте. Истовремено, око 1.300 турских компанија уложило је више од пет милијарди долара у послове у Алжиру, запошљавајући око 30.000 људи у тој северноафричкој земљи.
Како ће надаље тећи преговори Мадрида и Алжира поводом енергетског снабдевања Шпаније, још није јасно. Извесно је ипак да званичници ЕУ нису лако примили вест да је Алжир донео одлуку да енерготрговину са спољним партнерима вага на нови начин.
„Одлука Алжира да прекине уговор не тиче се само Марока, већ и Европске уније. Коришћење гаса као методе притиска није одговарајући приступ. То је поготово тачно сада када цене енергента рекордно расту. Ризик је да ће Европљани платити цену” оценио је Андреа Коцолино, председник Делегације Европског парламента за односе с државама Магреба. У међувремену, бивши председник Европског парламента Антонио Тајани и европарламентарац Масимилијано Салини упутили су ових дана писмо шефу дипломатије ЕУ Ђузепу Борељу с молбом да се одреди према „унилатералној одлуци Алжира која угрожава стратешке интересе Европе”.
Дипломатски односи Мадрида и Брисела с Алжиром на новом су енергетском испиту. Које ће све факторе преговарачи тим поводом уважавати предстојеће зиме и надаље, за сада је неизвесно.
Тања Вујић
Наслов и опрема: Стање ствари