Свет

Нова финансијска криза се приближава

ЊУЈОРК – Свет је поново на ивици нове финансијске кризе, јер ниске камате у Француској, Немачкој и другим развијенијм економија подстичу кризно стање на тржишту некретнина, тврди познати амерички економиста Нуриел Рубини.

Он верује да ће већ “надувани балони” на тржишту некретнина пре или касније “експлодирати”. После тога треба очекивати нову хипотекарну кризу и рецесију у светској привреди. 

Рубини, који управља и инвестиционим фондом “Роубини глобал ецономицс” и први је међу познатим међународним економистима предвидео избијање глобалне финансијске кризе у лето 2008. године, истиче да је та велика криза за последицу имала и серију колапса тржишта некретнина у многим земљама, укључујући најразвијеније. 

У тексту који преноси електронско издање “Пројецт сyндиката”, Рубини подсећа да је хипотекарна криза прво букнула у САД, раширивши се потом у велики финансијски проблем који је после највеће светске привреде болно, због недостатка одговарајућег надзора у пословању банака и других финансијских институција, погодио Велику Британију, Шпанију, Ирску, Дубаји и низ других земаља. 

Пет година после те кризе опет смо сведоци појаве нових финансијских проблема, ако не и правих “балона” на тржишту некретнина у Швајцарској, Шведској, Немачкој, Француској и неким другим европским земљама, али и Канади, Аустралији, Новом Зеланду, а пре свега у Великој Британији, првенствено у Лондону, уверен је Рубини. 

На тржишту брзо растућих економија такође, према речима америчког економисте, приметна је појава “балона” на тржишту некретнина, што је случај у Хонгконгу, Сингапуру, Кини и Израелу, али и и великим градским центарима какви се налазе у Турској, Индији, Индонезији и Бразилу.

“Постоји мноштво назнака да су се на тржишту тих земаља већ појавили “балони”: цене некретнина брзо расту, разлика између цена некретнина и зарада постала је огромна и још расте, а обим хипотекарних кредита, у свим зајмовима домаћинстава, остаје висок”, истиче Рубини. 

Он такође тврди да су се такви “балони” у многим земљама појавили због веома ниских краткорочних и дугорочних каматних стопа. 

Рубини каже да у условима слабог економског раста, високе незапослености и ниске инфлације велика ликвидност на коју утичу новчана политика центробанака доводи до раста цена активе, почевши од цена некретнина. 

Сада се у многим земљама, очито, стварају услови за понављање последње кризе на тржишту некретнина “у успореном режиму”, оцењује Рубини и закључује да нас је прошла криза научила једној, простој, законитости: “Што је већи “балон” (хипотекарни), то ће бити непријатније суочавање са реалношћу”.

 

Гдеинвестирати.цом

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!