Свет

Нова криза у еврозони

Давос — Криза у еврозони није ни близу краја, поручио је један од водећих америчких економиста и професор универзитета Беркли, Бери Ајхенгрин.

Aко је лидер Европске централне банке Марио Драги говорио о “позитивном тренду” на тржиштима и предвидео економски опоравак рецесијом погођене еврозоне крајем ове године, Ајхенгрин упозорава да би дужничка криза која је до темеља уздрмала Европу врло лако могла поново да букне, ако лидери не убрзају решавање проблема.

Иако европске владе и тржишта лакше дишу последњих месеци, након вишегодишњих проблема, сада није време за опуштање, оцењује економиста у интервјуу са АП.

“Ништа није решено у еврозони, где су тржишта прешла са неоправданог песимизма на неоправдани оптимизам”, рекао је он. Притом је и упозорио да ће се криза око превеликих дугова држава и банака у зони евра погоршати у 2013.

Европски политичари ове недеље у Давосу покушавају да увере инвеститоре и пословне лидере да је Стари континент на путу опоравка након озбиљне дужничке кризе. Драги је прогнозирао да ће се привреда монетарног блока опоравити у другој половини године, наводећи да владе морају да убрзају структурне реформе да би њихове економије брже напредовале, што ће помоћи у смањењу јавног дуга.

“Ниједан од основних проблема није решен. Нема привредног раста у Европи. Чак је и Немачка на ивици рецесије. Банкарска унија не постоји. Рад на њој чак и назадује у односу на прошлу годину, па ће тржишта у неком тренутку изгубити стрпљење и ето кризе поново”.

Презадужене земље попут Италије и Шпаније су прошле године бележиле алармантно високе трошкове задуживања, због забринутости инвеститора око способности тих земаља да отплате своје дугове.

Тржишта обвезница смирила су се након што је први човек Европске централне банке најавио да ће ЕЦБ куповати записе земаља у проблемима, под условом да оне обећају да ће смањити буџетске дефиците.

Лидери еврозоне су прошле године предложили оснивање банкарске уније, у оквиру које би за супервизију свих банака у зони евра био задужен један надзорни орган. Међутим, Европа је и даље у рецесији која врши притисак на државне финансије.

“Европљани ће доживети шок због своје уљуљканости, по мом мишљењу, врло брзо”, рекао је Ајхенгрин.

“Ниједан од основних проблема није решен. Нема привредног раста у Европи. Чак је и Немачка на ивици рецесије. Банкарска унија не постоји. Рад на њој чак и назадује у односу на прошлу годину, па ће тржишта у неком тренутку изгубити стрпљење и ето кризе поново”, сматра економиста.

Забринутост око економске будућности Европе и могућност да се Британија једног дана повуче из ЕУ засенили су овогодишњи скуп лидера у швајцарском планинском одмаралишту.

Форум у Давосу, који је окупио политичке и пословне лидере који склапају пословне уговоре, смишљају стратегије за решавање проблема и организују скупе забаве, редовно наилази на критике да се тај елитни скуп одвојен од економске реалности у свету.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!