Београд — Сигурносни појасеви за задња седишта у аутомобилу су тренутно међу најтраженијом робом на српском тржишту.
Једна од мера које асоцијације техничких прегледа годинама траже од државе је да се установи најнижа цена техничког прегледа. “Држава губи око милијарду динара годишње, а многи савесни власници техничких прегледа послују на ивици рентабилности, јер велики број несавесних обавља ову услугу бесплатно”, каже Трифун Стојановић, председник Удружења организација техничких прегледа, додајући да би одређивањем најниже цене техничких прегледа, ствари ушле у легалне токове.
Нових скоро да и нема у продавници ауто-делова и сервисима, а на ауто-отпадима влада невиђена јагма за безбедносним појасевима за возила.
Како пишу Вечерње новости, цена је са десетак, нарасла на 30, 40, па и више евра. Разлог томе је мука која је притисла возаче, власнике возила, који су, суочени са применом нових прописа приликом регистрације возила, изненада сазнали да не возе аутомобиле са пет (колико је до тада писало у саобраћајној дозволи), него са четири места за путнике – јер им недостаје један појас.
“Звала сам десетине продавница ауто-делова, исто толико ауто-отпада, не само у Београду, и нико нема појасеве за мој аутомобил”, прича наша Ивана М., која је враћена са техничког прегледа због “несаобразности података у саобраћајној дозволи”.
Сходно важећем слову Закона о безбедности саобраћаја, да би исправили туђу грешку, или пак злу намеру, власници таквих возила морају да завуку руку у џеп и да плате минимум 11.000 динара, не рачунајући дангубу у јурењу по шалтерима, па већина власника покушава да уграђивањем појаса уштеди неки динар, попут Иване коју су на техничком прегледу посаветовали како да “се снађе”.
Иако је министарка саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић реаговала, сматрајући свакако да возачи не могу да буду криви за новонасталу ситуацију, па сходно томе не морају ништа ни да плате, у пракси се ништа није променило.
Надлежне државне институције МУП и Агенција за безбедност саобраћаја Србије тврде да раде само по закону и да су немоћне да постојећу ситуацију исправе.
Тако, поред возача, не мисле ни удржења техничких прегледа Србије, која већ годинама уназад траже од надлежних да донесу одговарајуће правилнике о техничким прегледима, на шта их обавезује Закон о безбедности донесен 2009. године.
“Упутићемо допис Министарству саобраћаја, МУП и Агенцији за безбедност саобраћаја да дођу код нас на састанак”, каже Влада Маринковић из Националне асоцијације техничких прегледа (НАТЕП), додајући да, пошто нико неће, они ће да покрену ствари са мртве тачке.
НАТЕП је, у сарадњи са другом асоцијацијом, Удружењем организација техничких прегледа. већ више пута тражио увођење реда у ову, за безбедност, изузетно важну област.
“И сада тражимо да се прво испуне два основна предуслова. Да агенција оформи базу података и да се под хитно донесе правилник о димензијама и маси возила”, објашњава Маринковић.
“Након тога треба донети правилник о техничким прегледима”, додаје он.
По том новом правилнику, једна од мера би била и обавезно снимање возила на линијама техничког прегледа које би контролисао МУП, па би тако оџвонило “регистрацији на црно”.
Б92