За мање од две године Хрватска је променила три министра спољних послова — Весну Пусић, наклоњену унапређењу односа са Србијом, заменио је Миро Ковач, превише фокусиран на Србију, уследио је Давор Иво Штир, не толико заинтересован за позицију Београда.
Од сутра ту функцију преузима Марија Пејчиновић Бурић, непозната широј српској јавности, а поприлично ни хрватској.
Ипак, ако се може веровати хрватском Вечерњем листу, Пејчиновић Бурићева је била ангажована као саветница Владе Србије, у својству стручњака за европске интеграције.
Мимо тога, њена службена биографија обележена је низом, махом експертских, послова и ангажмана.
На функцију министра долази са места државног секретара.
Пејчиновићева (1963) је рођена у Мостару, дипломирала је 1985. на Економском факултету у Загребу, а осам година после магистрирала је европске науке, након постдипломских студија на факултетима у Брижу и Варшави.
Од 1995. до 1997. била је директорка Европског дома “Загреб”.
У хрватску дипломатију улази 2000. именовањем за помоћницу министра у Министарству европских интеграција, које су тада водили прво Иван Јаковчић, па Невен Мимица.
Године 2005. постала је државна секретарка у Министарству спољних и европских послова, које је тада води Колинда Грабар Китаровић где се задржава до 2008.
Истовремено је била и чланица преговарачке групе за преговоре са ЕУ у поглављима 30 о спољним односима, 31 о спољној, безбедносној и одбрамбеној политици, 34 о институцијама и 35 – остало.
На изборима 2008. као чланица ХДЗ-а изборила је мандат у Сабору и водила је изасланства у Заједничком парламентарном одбору Хрватска – ЕУ, затим саборско изасланство у Парламентарној скупштини НАТО-а, али је и чланица Одбора за европске интеграције, Спољнополитичког одбора и Националног одбора за праћење преговора с ЕУ.
Од 2013. била је саветница за европске политике на пројектима које су финансирали ЕУ, билатерални донатори и УНДП у Хрватској у државама кандидатима и потенцијалним кандидатима за чланство у ЕУ.
За државну секретарку у МВЕП-у именована је новембра прошле године.
За Србију није неважно ко је на челу Министарства спољних и европских послова Хрватске, с обзиром на то да је наша земља кандидат за чланство у ЕУ, у којој је Хрватска најмлађа чланица.
Вестионлине, Танјуг
фото: Ханза медиа
Komunisti stvaraju novu SFRJ, da tako kazem NATOslaviju.
Setimo se kako smo dospeli ovde…