Руски стручњаци раде на консруисању суперсоничних ракета више од 10 година. И практично сви противавионски ракетни комплекси већ примењују суперсоничне ракете које лете максималном брзином од око 3-4 Маха (брзина звука). Тренуто се ради на увећању брзине до 5-7 Махова. Ове године на полигону Ашлук у Астраханској области први пут су била изведена бојева гађања мета-аналога високопрецизног оружја. Тако се у Русији успешно ствара конкурентно суперсонично оружје. Комплекс ће имати проширену бојеву резерву, нову суперсоничну ракету чија испитивања су већ започела. Наравно, све цифре везане за Панцир су затворене. Али може се претпоставити да пошто је реч о суперсоничној ракети, њена брзина ће бити најмање 3-4 Маха, а можда и већа, истиче главни уредник интернет-сајта Весник ПВО Саид Аминов:
Биће потребно време за усавршавање овог производа. Суперсонична средства омогућавају да се брзо и ефикасно погађају ваздушни и други циљеви на раширеним дометима. Очекује се да ће комплекс који данас има домет дејсства 20 километара, вишеструко увећати границу погађања циља, као и висину. Узимајући у обзир суперсоничну брзину лета ракете, биће осиуграно погађање других, сложенијих циљева.
Истовремено ће бити уведена нова радиолокациона средства за проналажење и навођење ракете на циљ. Добиће се мобилни аутономни комплекс који на данашњи дан нема премца код западних земаља и произвођача. Раније се саопштавало да САД врше разраде у области суперсоничног оружја, што отвара за њих перспективу производње полифункционалне ракете већ до 2015. године. Ипак то не значи да Русија може да заостане у датом сегменту. Ово питање се широко истражује у руској одбрамбеној индустрији, истиче Саид Аминов:
Не само концерн Високопрецизни комплекси, већ и основни концерн за системе ПВО великог и средњег домета Алмаз-Антеј такође ради на производњи нове генерације комплекса који ће се борити против сличних објеката. Систем С-500 управо ће бити већа и ефикаснија по својим могућностима. Њено наоружање ће осигурати уништавање суперсоничних циљева.
Производња суперсоничног оружја везана је за решавање сложених технолошких и научних задатака. Зато САД тешко да ће моћи до 2015. године да представе такво серијско оружје, сматра експерт. Али сама тема суперсоничног оружја је врло актуална, пошто је време реакције стране која се брани врло ограничено, радиолокационо проналажење таквих циљева је сложен технички задатак. Зато питање адекватног увратног одбрамбеног оружја врло је акутно. У том погледу комплекс Панцир је просто незамењив. Не чуди што је он популаран не само у Русији, већ и у иностранству. Интересовање за њега већ је испољило 20 земаља.
Олег Нехај, интернет редакција, Глас Русије
Verovatno mislite- nova hipersonicna raketa?