МУЗЕЈ ваздухопловства у Сурчину добио је ново руководство. Одлуком Владе, која је именовала и нови састав Управног одбора, за вршиоца дужности директора постављен је Мирослав Кнежевић, некадашњи директор Војног музеја на Калемегдану. Запослени у Музеју, међутим, тврде да нова управа није легитимна, јер, како кажу, Влада није формално преузела управљачка права над овом установом.
Вишегодишња драма у Музеју ваздухопловства последњим потезом Владе добила је нови чин. Због тензија између запослених у „цивилном“ делу и Министарства одбране, које је један од оснивача, под знак питања дошао је и голи опстанак јединственог музеја на овим просторима. Вишегодишња трвења кулминацију су доживела јесенас, када су кустоси оптужили Војску за самовољно одношење експоната из зграде у Сурчину.
Овај догађај био је повод за преиспитивање власништва над Музејом и већи уплив државе у бригу о ваздухопловној баштини. Постављање нове управе, како објашњавају запослени, чин је који показује да је ова установа прешла под окриље државе, о чему, како кажу, Музеј није обавештен.
– Не постоји формална одлука којом смо прешли под надлежност државе – објашњава досадашњи члан Управног одбора Александар Коло. – Музеј није установа културе којој је оснивач држава и који се финансира из буџета, па отуда и питање како Влада може да поставља управу. Музеј није добио никакав акт којим се оснивачи одричу својих управљачких права у корист државе.
Коло наводи и да у будућем Управном одбору, према решењу објављеном у „Службеном гласнику“, нема ниједног запосленог у Музеју. За председника УО постављен је пуковник Слађан Ристић, из Министарства одбране, одакле потиче више чланова овог тела. То међу запосленима подгрева сумњу да је на делу тиха милитаризација Музеја, са циљем да главну реч у њему преузме Војска.
„Двоглава“ власт у Музеју и управљачки хаос довели су последњих година до више инцидената који су озбиљно забринули љубитеље ваздухопловства у Србији. У тој ситуацији спречен је покушај драгоцених делова авиона „локид П-38“ 2011. године, који има статус културног добра. Осим делова немачке „штуке“, пре неколико година спорно је било и отуђење транспортног авиона „Ан 12“.
Р. ДРАГОВИЋ, Новости