И овог викенда продавци ће имати пуне руке посла око измене ценовника. Поскупљују тестенине, сокови, слаткиши, млечне прерађевине,детерџент…
ЈЕФТИНИЈЕ уље из робних резерви тешко ће потрошачи наћи на рафовима, али их поскупљење многих намирница неће заобићи. Нови ценовници и овог викенда запослиће трговце, који око прелепљивања цена имају посла свакодневно. Тако ће, сигурни су продавци, бити и наредних дана.
У радње ових дана стижу поскупљења брашна, киселомлечних прерађевина, тестенина, сокова, воћа, слаткиша, пића и средстава за хигијену. Врећа увозног детерџента од 12 килограма са 1.300 „порашће“ на чак 1.860 динара.
Ни цене појединих месних прерађевина не престају да расту. Чајна кобасица, која је коштала 1.150, поскупела је на 1.350, а свињска печеница скупља је за 300 динара и сада је чак 2.866. Сланина „панчета“ кошта од 1.335 до невероватних 1.849 динара. Сува сланина „златиборац“ продаје се безмало по 2.000 динара за килограм. И виршле сада имају вишу цену, а распон је од 299 до 498 динара. За 15 одсто поскупеле су рибље конзерве, а туњ у комаду од 160 грама „ла перла“ премашио је 205 динара, док иста количина туњевине „рио маре“ кошта 260 динара. Стандардно паковање „дурум“ тестенине са 140 поскупело је на око 200, а обична „фида“ скупља је за двадесетак динара и сада стаје 78 динара.
ПРЕРАСПОДЕЛА НАЈОПТИМИСТИЧНИЈЕ прогнозе кажу да ће млеко само због повећања откупне цене, бити за 10 одсто скупље, али знатно реалнија су калкулације да ће цене ићи више од 35 одсто.
После несташица јестивог уља „на мала врата“ ушле су нове цене ове намирнице. Литар се на акцији продаје за 167 динара, а иначе се у радњама великих трговинских кућа нуди за 190 динара. Јефтинијег уља од 142,50 динара нема ни у раним јутарњим часовима.
Нисмо се опоравили од ове несташице, а фармери најављују да ћемо се врло брзо суочити са новом. Удружење произвођача млека упозорило је да нам прети озбиљна несташица сировог млека, јер фармери све више одустају од производње која је доведена на „руб одрживости“.
– Примарни произвођачи, пре свега мали, принуђени су на принудан покољ говеда због губитка који се акумулира већ три године – рекао је Љубиша Јовановић, председник УО Удружења произвођача млека Србије. – Кад је цена литра млека била 42 динара, откупна цена је била 25 динара по литру, а када се цена попела на више од 50 динара, ми смо од прерађивача добијали 36 динара. Само на основу тих разлика укупан губитак је драматичан.
Фармери су у петак са „Имлеком“ постигли договор да откупна цена млека буде повећана за три динара, са 36 на максималних 39 динара по литру. Упркос повећању цена, Јовановић очекује даљи пад производње сировог млека.
Новости