Влада одобрила максималну вредност за 531 лек који се издаје на рецепт, проблем остао. Произвођачи прерачунавају да ли им се исплати да продају лек на којем губе 20 одсто
ВЛАДА Србије одобрила је у четвртак максималне цене за 531 лек из готово свих фармаколошких група и облика, од ињекција, до вакцина и цитостатика, од којих се већина први пут појављује на нашем тржишту, а издају се на рецепт.
Ценовници који су се за неке препарате чекали још од јуна прошле године, када су регистровани у Србији, обрачунати су по курсу од 99,29 динара за евро, иако су произвођачи у последњих пола године у више наврата тражили да се обрачунска вредност европске валуте за одређивање цена лекова усклади са актуелним средњим курсом евра.
Управо та курсна разлика, која за фармацеутску индустрију значи губитак од 20 одсто на свакој кутији лека, разлог је што ниједан произвођач у четвртак није хтео “да истрчава” са обећањем да ће лекови, сад када им је одређена цена, чиме је испуњен и последњи услов да се појаве у промету, стићи у апотеке.
ТЕК ПОНЕКИ ЛЕК ПОСКУПЕО НОВЕ цене, и то само формално, добило је пет лекова, који су због несташице поскупели још пре месец дана, а сад је то и у Влади потврђено: међу њима су “аминофилина” у ињекцијама, за терапију астме, који је са 627,50 поскупео на 815,70 динара. “Ранитидин” у ампулама, који са лечење чира на желуцу и дванаестопалачном цреву, поскупео је са 145,90 на 171,60 динара. Цитостатик “5-флуороурацил” у дози од пет милилитара уместо 87 кошта 131,40 динара, док је у дози од 10 милилитара са 199 поскупео на 208,7 динара. “Медилдоп” за лечење хипертензије у трудноћи поскупео је са 106,10 на 141 динар, а диуретик “фуросемид”, који је, такође, даје као пропратна терапија за повишен крвни притисак са 147,80 на 235,80 динара.
Сви још калкулишу. Углавном кажу да су спремни да испоручују лекове по редовним ценама, али да се “искривљеном калкулацијом” дошло до тога да су максимално одређене цене испод реалних. Сваки произвођач посебно, и за сваки лек појединачно сад мора да види да ли му се исплати да препарат на којем у старту губи 20 одсто пусти на тржиште, речено је у четвртак “Новостима” у више фармацеутских фабрика.
Бојан Тркуља, директор “Иновије”, удружења произвођача иновативних лекова, каже да се лек који у другим земљама кошта 10 евра, код нас, због обрачуна по нереалном курсу, продаје за 8,5 евра.
– Апелујемо на Владу да што пре донесе уредбу и крене у обрачун цена лекова по средњем курсу евра на дан доношења уредбе – каже Тркуља за “Новости”. – За разлику од других грана индустрије које послују нормално, јер не верујем да би испоручивали гориво да се његова цена обрачунава по нижем курсу, ми смо, упркос губицима, достављали лекове. Али сада смо доведени до лимита и немамо простора да те губитке сами покривамо.
Међу 531 леком, за које су у четвртак на предлог двају министарстава – здравља и спољне и унутрашње трговине и телекомуникација – одобрене максималне цене, што значи да произвођач ако има интереса може да их продаје и јефтиније, налази се и 100 иновативних лекова који се први пут појављују у Србији. За њих тек сад, по одобрењу цене, може да се поднесе захтев за стављање на тзв. позитивну листу лекова који се издају о трошку осигурања. “Бруфен” сирупу за децу, рецимо, сада је одређивана максимална цена зато што је промењен носилац дозволе, па се третира као нови лек на тржишту.