У свету је све лоше – Европа, САД, Русија и Кина, при томе свако иде својим путем, неумитно се приближавајући економском ћорсокаку.
За све су криве неефикасне владе, тврди економиста Нуриел Рубини.
“Повода за оптимизам нема никаквих, еврозона се свеједно распада, сурови пад кинеске економије је неминован, и уопште најгора варијанта развоја догађаја у САД, Европи и БРИК-у једноставно се одлаже за наредну годину”.
Ово пише у својој колумни Рубини на порталу ПројецтСyндицате. А узрок свега што се дешава и предстоји су малоефикасне националне владе са слабим лидерским својствима.
Између осталог, тешко да од Нуриела Рубинија треба очекивати неке друге прогнозе, рекао је у интервјуу за Глас Русије доктор економских наука, професор Никита Кричевски.
Светска експертска свита се дели на такозване експерте-алармисте, једнсотавније говорећи естрадне, који раде за потребе публике. Господин Рубини је један од њих.
Нуриел Рубини предвиђао је економске потресе у САД још од 1995. године.Једном је погодио – за време кризе 2008. године. Али не више.
Кричевски се слаже са Рубинијем да је могући корен зла текућих економских проблема неефикасно политичко уређење света. Али Рубини не говори о томе да се данас сучавамо са новим појавама лобистике.
У контексту стагнације међународне економије, скока незапослености и пада прихода становништва, финансијски сектор зарађује додатни профит, говори Кричевски. У покушају да повеже економску кризу са политичком несавршеношћу, Нуриел Рубини не налази достојне моделе управе.
У рзвоју демократских земаља стални реизбори омогућавају политичарима да примене само кратковремене, једнократне антикризне инструменте. А лидери аутократије, под којима Рубини има у виду Кину и Русију, уопште одбијају еконоекономске реформе.
Русија и Кина у условима продубљивања дужничке кризе налазе се у много повољнијем положају, истакао је Никита Кричевски.
Ни Русија ни Кина нису својевремено интегрисали финансијске системе у општи светски финансијски сектор. И то ће их на крају спасити, кажу економисти..
Зато што и Америка и еврозона данас се налазе под притиском тог сектора који тежи да све више и више пумпа економије новцем како би добијао додатни профит.
Што се тиче прогноза Рубинија, то је у суштини обичан, “кварљив” производ. Јер никакве реалне методе за усавршавање економског и политичког уређења света овај економиста не предлаже, кажу стручњаци.
Глас Русије