Фронтекс на границу Србије и Хрватске не пре фебруара * Испуњење задатака из акционог плана претвориће се у формална очекивања од земље кандидата за пуноправно чланство у ЕУ.
Испуњење задатака из акционог плана од 17 тачака за суочавање са избегличком кризом, који је усвојен на самиту у Бриселу, представља нови услов односно формално очекивање од Србије у процесу европских интеграција, речено је Данасу у дипломатским изворима задуженим за помоћ Србији у решавању проблема са избеглицама. То значи да Србија, за разлику од претходних шест месеци, више неће моћи само да преусмерава избеглице на границе са Хрватском или Мађарском, већ ће морати да изгради и обезбеди смештајне капацитете за више десетина хиљада избеглица који ће се дуже време задржавати у земљи.
Како сазнајемо, није реално очекивати да припадници Фронтекса стигну на границу Србије и Хрватске пре фебруара, јер за организацију мисије треба пар месеци. Подсетимо, на самиту у Бриселу договорено је да Фронтекс надгледа граничне прелазе и регистрацију на тачкама прелаза између Србије и Хрватске. Док та мисија не стигне на граничне прелазе, регистрација ће се обављати као и до сада.
„Седамнаест закључака који су усаглашени на самиту у Бриселу у вези са мигрантском кризом прилично су пореметили концепцију Србије када је реч о овом проблему. Закључци упућују на то да ће десетина хиљада избеглица морати да остане у Србији дуже време“, тврде извори Данаса.
Према речима наших дипломатских извора, спровођење избеглих на границу са Хрватском и Мађарском више неће бити могуће.
„Испуњење ових задатака претвориће се у формална очекивања од земље кандидата за пуноправно чланство у Европској унији. То ће, свакако, представљати нови услов и додатну компликацију Србије у процесу европских интеграција“, оцењују саговорници Данаса.
Како кажу, све то је је потпуно супротно ономе што, рецимо, Александар Вулин, министар за рад и координатор Радне групе за решавање проблема мешовитих миграционих токова прича јавно уназад већ пола година.
„Дакле, седамнаест тачака са самита у Бриселу важи за свих 28 пуноправних чланица Европске уније али и за кандидате за чланство. Заправо од Западног Балкана ће се очекивати организовани смештај (привремени или дугорочни) за око 100.000 људи од чега реално ће бити највише смештено у Србији“, истичу наши саговорници.
Упитани када се може очекивати долазак Фронтекса на границу Србије и Хрватске и какве ће њихове ингеренције бити, саговорници Данаса истичу да се то тек дефинише.
„То ће бити јако јако компликовано и вероватно споро. Неопходно је пар месеци да се организује мисија. Није реално очекивати да то почне пре фебруара, односно да та мисија до тог времена буде потпуно оперативна“, закључују саговорници Данаса.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Давенпорт изјавио је јуче да су на самиту у Бриселу постигнути конкретни закључци у вези са мигрантском кризом и поздравио спремност Владе Србије да се озбиљно бави тим проблемом.
„Мислим да је важно и добро то што је Србија учествовала на састанку у Бриселу, да глас Србије буде слушан на оваквим скуповима и да Србија пружи свој допринос у решавању проблема. Поздрављамо речи премијера Александра Вучића да је Србија спремна да прихвата још већи број миграната ако буде потребно“, рекао је Давенпорт новинарима у Београду.
Упитан шта ће конкретно бити улога Фронтекса, Давенпорт је рекао да нема детаље о томе, али да ће у жижи бити Грчка.
„У овом тренутку ће Грчка бити у жижи пажње Фронтекса, као једна земља ЕУ која мора хитно да се бави тим проблемима, али очигледно је да постоји спремност Фронтекса да сарађује и са Србијом“, рекао је Давенпорт.
Упитан да ли сматра да Европа прави мале кораке у кризи која је велика, Давенпорт је одговорио да се само заједничким напорима може нешто остварити. Он је навео да све земље у Европи треба да се припреме за могући додатни прилив миграната у још изазовнијим условима, будући да долази зима.
Према његовим речима, јасно је да земље попут Србије, које се налазе на мигрантској рути, имају свој терет и своју улогу у решавању кризне ситуације.
Вулин: Свих 50.000 миграната нису обавеза Србије
Шид – Министар за рад Александар Вулин изјавио је јуче да 50.000 миграната неће бити смештено у Србији, већ у свим земљама Балкана, као и да ће њихово задржавање у Србији бити краткотрајно. „Није обавеза Србије 50.000 људи и они неће бити у Србији. Обавеза коју је преузела Грчка је смештај 50.000 људи, док ће других 50.000 бити у свим осталим земљама Балкана“, рекао је Вулин новинарима, говорећи о одлукама самита у Бриселу посвећеног мигрантској кризи. Он је, након обиласка привременог прихватног центра Адашевци код Шида, нагласио да мигранти не остају у Србији, већ су у транзиту и да управо због тога Србија обнавља привремене прихватне центре који се налазе на мигрантској рути.
Тања Фајон: Што пре спровести усвојено
Брисел – Тања Фајон, посланица Европског парламента, каже за Данас да поздравља мере које су лидери усвојили на мини самиту у Бриселу, али истовремено сматрам да тек када се будемо уверили да државе поштују договор на папиру можемо да говоримо о успешном исходу самита.
– Посебно ми је драго што је стална размена информација у самом врху акцијског плана и све актере позивам да то и поштују. Оно чему смо били очевици у односу између Словеније и Хрватске у последњих неколико дана, где суседна држава није желела да да тачне информације о претоку миграната и локације уласка у Словенију, апсолутно је неприхватљиво – истиче она. Фајонова констатује да се ради о заједничком изазову, које ЕУ треба заједно да реше, уместо да пребацују „терет једна на другу“.
М. С.
Аутор: С. Чонградин, Данас.рс
Где нађосте десетине хиљада, ја мислим да ће их за пола године, годину,две бити на стотине хиљада (наравно ако се овако у Србији настави).