Србија би требало што пре да усвоји нови закон о генетски модификованим организмима (ГМО) и усклади га са европским стандардима, али може да забрани узгој ГМ култура, изјавио је шеф сектора за европске интеграције Фрејк Јанмат.
Сви нормални против ГМО, ми ћемо да размислимо
– Што пре Србија усклади закон о генетски модификованим производима тим боље, јер то задржава Србију на путу ка чланству у Светску трговинску организацију – навео је Јанмат након брифинга о економском делу Извештаја Европске комисије о напретку Србије ка ЕУ.
Истакао је да је политика ЕУ о генетски модификованим производима “веома рестриктивна” и да постоје јасна правила у погледу означавања и следљивости у ланцу исхране.
– Остављамо земљама чланицама да одлуче да ли да узгајају ГМ културе и имамо веома строге процедуре научног тестирања производа који садрже ГМ” и који су пријављени за дозволу за тржиште ЕУ – рекао је Јанмат.
Смањите и дозвољени удео афлатоксина у млеку
Јанмат упозорио је да би произвођачима млека и млечних производа у Србији извоз у ЕУ могао да буде отежан ако не смање дозвољени удео афлатоксина у млеку на 0,05 одсто по литру, колико је то и у ЕУ.
Јанмат је у разговору с новинарима рекао да је последњи извештај ЕК покрио период од 1. септембра 2014. до 1. септембра 2015. године, а да су власти у Србији у октобру повећале лимит на 0,25 одсто, након извештаја.
“Такав ниво афлатоксина отежаће извоз млекарских производа у ЕУ, јер ће произвођачи, да би могли да извозе, морати да доказују да је ниво афлатоксина у складу са нивоом ЕУ”, објаснио је Јанмат.
У ЕУ се од ове године примењују нови прописи за ГМ производе. Промет је и даље дозвољен за производе за које се утврди да су безбедни, и уз јасно означавање, али земље чланице могу да забране узгој на својој територији, што је до сада учинило 19 земаља.
На питање да ли ће и Србија моћи да забрани узгој ГМ култура приликом усклађивања са европским стандардима Јанмат је одговорио потврдно.
У ЕУ се од ГМ култура тренутно гаји само Монсантов хибрид кукуруза МОН 810 који је 2014. гајен на 142.955 хектара, од чега највећи део отпада на Шпанију с 131.537 хектара, наводи се у документу Европског парламента о узгоју ГМ у ЕУ.
Та култура гаји се још и у Португалији на 8.542 хектара, Чешкој на 1.754 хектара, Румунији на 711 хектара и Словачкој на 411 хектара.
Да би забраниле узгој ГМ земље чланице не морају да наводе безбедносне разлоге, како је било прописано пре законских измена.
У образложењу се могу позивати на циљеве еколошких и пољопривредних политика, као и на захтеве планирања градова и села, социоекономски утицај, коришћење земљишта, избегавање присуства ГМ у другим производима, наводи се у прегледу Европског парламента.
Н1инфо
vise bih voleo piti 100l mleka sa alfatoksinom povecanim nego na stolu imati GMO
ovi se uhvatili za mleko kao trujemo se sa mlekom a hoce da nam uvale sve otrove u Srbiju
Oni nama ni belu tehniku nedaju istu kao za EU
daju nam belu tehniku koja nije po standardima EU koja vise zraci
za Srbe je nizi kvalitet
sad zamislimo koji bi kvalitet tek hrane dobili