Потпредседница Владе Србије Зорана Михајловић прва је међу министрима која се састала са новим амбасадором САД Кајлом Скотом (60).
Како „Блиц“ сазнаје из добро обавештених извора, новопостављени амерички амбасадор у Србији је инсистирао да прва особа с којом ће се срести после председника Томислава Николића, премијера Александра Вучића и шефа дипломатије Ивице Дачића буде баш она.
То не би било толико чудно да су ресори које Михајловићева води тесно везани за Америку. Зато су се многи изненадили откуд је избор пао прво на њу.
Додуше, Америчка привредна комора и њено министарство имају одличну сарадњу, пре свега, око увођења електронске грађевинске дозвола и других поједостављења процедура које су важне за бизнис – и с тим је врло добро упознат нови амбасадор Скот.
– Михајловићева је имала јако добру, може се рећи пријатељску сарадњу са сада већ бившим амбасадором САД у Србији Мајклом Кирбијем.
Зато је и очекивано да је нови амбасадор Скот тражио одмах да се састане с њом – прича извор „Блица“.
Како наводи, Скот је сигурно добио информације од свог претходника о томе.
– Сигурно му је Кирби пренео да Михајловићева не обећава много, али да оно што обећа увек уради и испуни – прича наш извор.
Колико су чврсте везе Михајловићеве и Кирбија биле, сведочи то што су са његове адресе на рачун Михајловићеве врло често стизале похвале. Оно што јавности није промакло јесте и то што је управо Кирби био један од гостију на њеној слави Аранђеловдан, коју је у новембру прошле године прославила у једном београдском хотелу.
Међутим, њени добри односи са Западом, нарочито са Америком, не наилазе увек на похвале. Појединци из њене странке (СНС) у више наврата су је критиковали и оптуживали да је „амерички човек“, а једна од главних замерки јесте да није лојална странци и да, када дође до осетљивих ситуација, више гледа да иде уз длаку странцима него СНС и њеном лидеру Александру Вучићу.
Зорана Михајловић јуче није желела да коментарише састанак са Скотом.
Иначе, Скот се претходно састао и са министаром унутрашњих послова Небојшом Стефановићем. Скат је том приликом похвалио контруктивни приступ Србије и Министарства унутрашњих послова у решавању мигранстке кризе и изразио подршку европском путу Србије.
Ко је Кајл Скот
– полиглота, говори шест језика, дипломирао немачки језик
– за прва задужења у Стејт департменту добио Хрватску и Израел
– више од 10 година био директор Канцеларије за односе са Русијом
Како „Блиц“ сазнаје, када је Скот био мали, деда му је причао да је баш он донео обелиск у Вашингтон, што му је било јако занимљиво.
Међутим, када је порастао и отишао у Вашингтон да обелиск види и уживо, схватио је да је његов деда имао само четири године када је тај споменик постављен. Без обзира на ту обману, Скоту је обелиск и даље омиљени споменик.
И поздравну поруку уочи доласка у Србију снимио је испред обелиска.
Блиц
Zoko, Zoko, voliš ti skotove.