Друштво

Нови избори на јесен? Влади прети расцеп због смањивања пензија

Пензионери верују да ће им октобарски чек бити већи за један одсто иако је нови начин њиховог усклађивања одложен за јесен

Миша Ђурковић, виши научни сарадник Института за европске студије, лепо је приметио „да је већ у првој недељи нова-стара влада по питању пензија показала основе будућег расцепа између политичког и експертског дела њених чланова”.

Најпре је нови премијер Александар Вучић рекао да се пензије неће дирати, док је министар финансија Лазар Крстић убрзо после тога изјавио да ће о могућем смањењу пензија видети до краја године. У томе га је подржала и Кори Удовички, министар за државну управу, рекавши „да се солидарише с министром финансија и да се заједно с њим залаже за смањење пензија”.

Премијер је после свега тога мало исправио себе па је рекао „што се пензионера тиче, нећемо ни разматрати ни размишљати о било чему до октобра”.

Први октобар је иначе датум када се пензије по закону усклађују са по пола или једним процентом, већ зависи како је предвиђено буџетом. Овогодишње октобарске пензије остале су, међутим, под знаком питања још од претходне владе и последњег ребаланса буџета, када је речено да ће се о њиховом усклађивању одлучити пошто буду донети нови платни разреди за запослене у државној управи, (јер пензије прате раст зарада), а што би требало да буде завршено најкасније до 1. јула.

Не лежи враже. Нова влада је овај рок померила за јесен, па је питање како ће се и да ли ће се пензије уопште усклађивати с било чим. Или ће бити онако како је рекао министар Крстић да се морају смањити, на чему између осталог инсистира и ММФ који предлаже да би просечна пензија у просечној заради требало да падне са садашњих 54,7 на 43 одсто просечне зараде.

Милан Ненадић, председник Савеза пензионера Војводине, потврђује да су пензионери очекивали да ће 1. јула бити, како је било најављено, решавано питање платних разреда па и пензија. Пошто је то питање одложено он сада хоће да верује да пензије неће упркос томе бити додатно смањиване.

– Када је усвајан нови ребаланс буџета, речено је платни разреди, плус усклађивање пензија за један одсто од октобра. Пошто платни разреди неће бити готови до 1. октобра, када би требало да уследи ново усклађивање пензија, пензионери очекују да ће без обзира на то бити испоштовано обећање о повећању за један проценат, каже он.

У супротном пензионери би били доведени у још тежи социјални положај него што су сада када просечна пензија свих пензионера у просечној заради учествује с 54,5 одсто.

Истовремено мање од износа најниже пензије, која износи 13.221 динар, прима око 150.000 пензионера, док до просечног износа пензија од око 26.191 динар пензију прима око 1,4 милиона пензионера.

Ненадић сматра да би пензије утолико пре требало да се повећају за тај један одсто од 1. октобра јер је инфлација од почетка године око 2,6 одсто.

Спремни смо да о свему разговарамо с новим министром рада Александром Вулином, каже он.

Колико је ситуација тешка потврђује и податак да у Србији има око 3.700 пољопривредних пензионера који месечно примају до 5.000 динара, док оних с примањима од око 10.394 динара има око 166.552.

Укупна издвајања за исплату фебруарских пензија за око 1,4 милион пензионера износила су око 37,7 милијарди динара, с тим што се из буџета безмало издваја око 48 одсто укупних средстава, а остало је новац прикупљен наплатом доприноса.

Јасна Петровић-Стојановић

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!