Београд — Нови правилник о увозу половних возила, донеће само нове издатке јер је реч о бирократској процедури, која не доприноси бољој безбедности већ само кошта.
Правилник важи од 19. априла, предвиђа да ће пре царињења и регистрације сви „половњаци“ који у Србију стижу из иностранства прво морати да иду на испитивање у неку од шест овлашћених институција, после чега ће добити уверење о извршеном испитивању, које ће им издати друга институција – Агенција за безбедност саобраћаја.
То, међутим, не значи да ће се од данас возити безбеднији аутомобили него до јуче.
Ко све испитује возила у Србији
Тренутно има пет институција овлашћених за испитивање употребљених возила, које раде на 268 локација широм Србије. То су Машински факултет Универзитета у Нишу, Центар за моторна возила Ауто-мото савеза Србије, Центар за моторе и возила Института за нуклеарне науке Винча, Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду и лабораторија ЦИАХ Машинског факултета у Београду.
“Испитивањем се не утврђује да ли је пређена километража онолика колико показује возило. Не утврђује се ни да ли је возило хаварисано или не. Са аспекта утицаја на безбедност саобраћаја или заштиту потрошача, нови правилник не доноси ништа битно. То је само још једна процедура и још једна такса”, каже Дамир Окановић, директор Комитета за безбедност саобраћаја.
О коликој такси се заправо ради? Према подацима са сајта Агенције за безбедност саобраћаја, увозници од сада на све досадашње трошкове морају да плате још и административну таксу од 280 динара и таксу за издавање уверења о испитивању возила од 3.000 динара.
Наравно, мора се платити и само испитивање у некој од сертификованих организација, где су испитивања аутомобила до сада коштала око 5.600 динара. Да ли ће цена за проверу увозних возила бити нижа, остаје да се види.
Шта се заправо испитује? Према информацијама АБС-а, проверава се усклађеност техничких карактеристика возила из саобраћајне дозволе са подацима из „одговарајућих база техничких карактеристика возила“.
“То испитивање је законом дефинисано као провера да ли је возило сагласно са прописима. Дакле, да ли су жмигавци сагласни са прописима, да ли су фарови сагласни и тако за разне системе у ауту. У пракси то је сравњење документације. Пролази се кроз папире и гледа да ли се подаци слажу”, објашњава Окановић.
Ако се подаци из саобраћајне дозволе не слажу са подацима из база техничких карактеристика возила, увозници морају да обезбеде Потврду о саобразности (Цертифицате оф Цонформитy – ЦОЦ), коју могу да добију од овлашћеног представника произвођача увезеног аутомобила.
За сада није познато колико ће процедура испитивања трајати, а неизвесно је и да ли ће увозници аутомобила сами сносити трошак испитивања и издавања уверења или ће се овај издатак прелити на купце у виду виших цена половних возила.
Данас