Наука и Технологија

Нови пилотирани свемирски брод: истраживања ће почети 2018. године

13.09.2011. – Прототип новог брода

Истраживања новог руског пилотираног свемирског брода ће започети 2018. године. Ово је саопштио председник Ракетно-космичке корпорације (РКК) „Енергија“ Виталије Лопота. Макету, тачније речено, прототип новог брода компанија „Енергија“ је приказала на Међународном авиационо-космичком салону МАКС-2011 у Жуковском.

Нови брод ће моћи да реши задатке, како у пилотираном, тако и у аутоматском режиму. Тренутно је у току његово техничко пројектовање, каже пилот-космонаут, саветник председника РКК „Енергија“ Александар Александров:

„Енергија“ је на авиосалону показала макету новог брода у природној величини – апарат за спуштање под условним називом „Русија“. Ми представљамо перспективну варијанту, која може да замени „Сојуз“. Након што је „Енергија“ победила на конкурсу она је сама одредила облик новог брода при чему је, да би се посада комфорније осећала, у знатној мери – до петсто килограма – повећала терет који се враћа, повећала број чланова посаде и остварила дуже аутономне летове, до 30 дана. Што се тиче средстава за истраживање, у том циљу се може користити свака ракета-носач, „Сојуз“ или „Ангара“, која је у стању да подигне од 16 до 20 тона тежине. Принципи слетања новог брода су нешто другачији него код претходника. У њему се користи врло занимљив систем, истиче Александар Александров. Првобитно је планиран просто уређај за кретање и кочење на тврдо гориво. А касније, због тога што се космодром и полигон за слетање налазе у прилично испресецаном крају, где се не среће само степа, већ и шуме, допунски је уведен падобрански систем. Он ће се укључивати у завршној фази.  Апарат ће још слетати и на „шапе“, односно на систем за приземљење који се у извесној мери разликује од оног који је постојао на „Сојузу“. Дакле, прво ће радити мотор, затим падобрански систем и вршиће се меко слетање.

Овакав систем не захтева велике конструктивне елементе, дакле, ни повећање масе. Нови брод ће бити вишекратни: моћи ће да се користи до петнаест пута. Зато ће после сваког слетања морати поново да се допреми на лице места, где ће после превентивних радова бити опремљен за следећи лет. Прво пуштање у погон новог брода планирано је за 2018. годину с далекоисточног космодрома „Источни“.

 

Извор: Голос России

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!