Србија

Нови Сад: Заражени сом, смуђ и штука

НА Департману за ветеринарску медицину Пољопривредног факултета у Новом Саду откривен је паразит, који напада речне рибе, а који у Србији до сада није виђен. Обољења изазвана овом ларвом, код људи су до сад констатована у Јапану, Индији, Ирану, Бангладешу и Канади. За болест не постоји лек, већ се из човека може уклонити једино операцијом. У Србији засад, још нико није заражен.

– У питању је црв из рода Еустронгилус чији су стални домаћини птице – објашњава за “Новости” проф. др Мирослав Ћирковић са новосадског Пољопривредног факултета. – То су корморани, сиве и беле чапље. Они избацују јаја у водену средину, њима се потом хране организми који живе на дну реке, које касније поједу грабљиве рибе. На крају тог ланца исхране може бити човек.

Ларва се, открили су професори са овог факултета, налази у желуцу, цревима, трбушној дупљи и мишићима код смуђа, сома и штуке. Како улов понекад не подлеже прегледима у ресторанима, постоји опасност да се полупресном рибом заразе и људи.

риба паразит1– Ларва, односно црв је веома танак, дугачак од четири до седам центиметара и може се видети голим оком у зараженој риби. Није опасан уколико се добро термички обради, а убија га и ниска температура, тако да ни од меса ових риба које је смрзнуто на минус 18 степени, не постоји бојазан – каже Ћирковић.

ОПРЕЗ ПРИ КУПОВИНИ У НАЦИОНАЛНОЈ организацији потрошача Србије (НОПС) упозоравају грађане да, због новооткривеног паразита, обрате пажњу где купују и једу рибу, јер постоји могућност да се она нађе на трпези појединих ресторана или у рибарницама. – Постоје мања места где се продаје риба директно ловљена из воде, која није прошла потребне третмане. Такву рибу најчешће купују поједини угоститељи, а то се веома ретко проверава – каже Горан Паповић из НОПСА-а, и упозорава да би сада требало ветеринарска инспекција да засуче рукаве.

риба паразит2– Сољење и маринирање не убија овог паразита.

Досад се овако нешто није појављивало у нашој земљи, ни у региону, а откривени су случајеви заражених риба у Новом Саду, Нишу, Гроцкој и још неким речним токовима у Србији.

Ћирковић каже да су одмах по проналаску новог паразита, у ком су учествовали и научници са Природно-математичког факултета, обавештени и ветеринарска инспекција и клинички центри, како би се сви на време едуковали и припремили за, евентулане, случајеве заразе.

Проф. др Јован Вукадинов са Инфективне клинике Клиничког центра Војводине рекао је да ниједан случај заразе још није забележен и препоручио, ради превентиве, да се риба пре конзумације добро испече. Симптоми заразе су запаљење желудачне слозокоже, дијареја и повраћање, могу се појавити проблеми и са цревима, а једини лек је хируршка инетервенција.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Ma sta su bre sakrili? samo corav covek nije video tog parazita!

    Od kad znam za sebe, znam i za parazita u ribi (Najcesce smudju)!

    Svakodnevno u ishrani koristim ribu jer imam riblji restoran, ali mi nista ne fali!

    U glavnom ga jedem przenog, a ne retko i na rostilju, ali opet kazem da

    nikakve simptome od gore navedenih nemam.

    Tako da ljudi, opusteno, uzivajte! 🙂

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!