Европа

Нови шок за Европску унију: Холанђани желе напоље?

ЕУ је запретило ново пуцање по шавовима пошто су незадовољни холандски грађани прикупили две трећине потребних потписа за организовање референдума.

Они желе референдум о за њих спорном споразуму о слободној трговини, склопљеном између ЕУ и Канаде, јер фаворизује мултинационалне компаније а не народе и државе.

Холанђани су се, такође, у априлу на референдуму изјаснили и против споразума о придруживању Украјине с ЕУ, што је велики проблем за владу у Хагу, имајући у виду скоре парламентарне изборе.

Ако холандска влада не би успела да добије већину за ратификацију споразума с Украјином, то би, рекао је председник Европске комисије Жан-Клод Јункер, била „нова политичка катастрофа и опасност континенталних размера“.

Априлско одбацивање споразума с Украјином убедљивом већином већ је названо „холандски мали Брегзит“, по скраћеници за одлуку Британаца да се отцепе од ЕУ, а сад се већ говори и да би могао да се догоди и прави „Негзит (Нетхерландс еxит)“, дакле и покушај да се сазове референдум о опстанку Холандије у ЕУ, за шта се већ залаже крајња десница, која тражи и напуштање евра и враћање на холандску валуту гулден.

Холандски премијер Марк Руте је изјавио да досад у Холандији није постојала истинска воља за референдум о Негзиту, за то би била потребна засад недостижна двотрећинска већина гласова у парламенту, али медији примећују да су недавна испитивања јавности показала да би ипак 47 одсто Холанђана било спремно на проверу „демократске воље народа“ с тим у вези.

Ако организатори скупе, а све говори да је могуће, потребних 300.000 потписа за референдум којим желе да оборе споразум ЕУ-Канада, не само холандски премијер Марк Руте, већ и цела ЕУ ће се „пећи на две ватре“ зато што холандска влада већ месецима покушава да изврда исход априлског референдума којим су Холанђани одбацили споразум с Украјином јер сматрају да се њиме на мала врата Кијеву отварају врата чланства у ЕУ.

Рушење споразума с Канадом и Украјином би, опште је мишљење у ЕУ, озбиљно уздрмало и изазвало нове расколе у Унији, већ оптерећеној изласком Велике Британије, као и тешким размимоилажењима око избегличке кризе, тероризма, и даље недовољног економско-социјалног опоравка.

Одлука Велике Британије да изађе из Уније је изазвала велико узбуђење у више чланица ЕУ, где су се јавиле политичке снаге и странке које желе да и њихове земље размотре будућност изван ЕУ, а међу њима је и све јача холандска странка крајње деснице ПВВ, чији је вођа Герт Вилдерс такође велики противник европске политике имиграције и, како он то види, „исламизације Холандије и Европе“.

Холандски економски лист Хет финансијеле дагблад упозорава да „Руте нема ништа у рукама“ јер не може да обезбеди већину у парламенту да прогура споразум с Украјином, а ускоро почиње и кампања за холандске изборе у марту 2017. године на којима би успех могао да направи управо жестоки противник ЕУ Вилдерс.

За споразуме с Канадом и Украјином је потребно да их све чланице ратификују у парламентима, а Рутеова влада ту већину нема, нарочито у горњем дому Сенату.

У ЕУ није заборављено да су Холанђани и Французи 2005. на референдумима одбацили предлог устава Европске уније, па је холандски премијер Руте својим суграђанима „упутио крик из душе“, како је то описао француски лист Монд, и позвао странке у парламенту да ипак подрже споразум с Украјином.

Руте је потегао психолошку тешку артиљерију нагласивши да ЕУ „мора да се покаже јединственом у односу на Русију, а чија спољна политика изазива нестабилност на границама Европе, на Криму и у Сирији, где су недужни грађани ухваћени у клопку“.

Потпредседник Европске комисије, Холанђанин Франс Тимерманс, такође је потегао страшило „руске опасности“ и холандску опозицију упозорио да се не сме „понудити поклон Путину“.

Руте је гласање у парламенту поново одложио, сад до децембра, а Хет финансијеле дагблад пише да је он „на ивици безнађа“, јер остале велике странке оклевају да доведу у питање демократску вољу 62 одсто холандских грађана који су на референдуму одбацили уговор с Украјином.

Холандски премијер очекује да ситуацију преокрене тако што ће од ЕУ добити гаранције да споразум с Украјином неће значити улазак у чланство те земље „на мала врата“ у ЕУ, нити аутоматско право за Украјинце да без виза долазе и добију посао у ЕУ, нити да ће чланице Уније бити обавезне да Кијеву дају издашну финансијску помоћ.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!